Chodzi o nieruchomości, które wracają do przedwojennych właścicieli lub ich spadkobierców. Taką możliwość daje uchwała przyjęta dziś przez radę Warszawy.
Dziś w stolicy toczy się ok. 8 tys. postępowań dotyczących zwrotu nieruchomości odebranych tuż po wojnie na mocy tzw. dekretu Bieruta. Wszystkie grunty w ówczesnych granicach Warszawy zostały przejęte przez miasto, a później przez Skarb Państwa.
Jak mówiła podczas sesji rady miasta Zofia Trębicka, przewodnicząca komisji rozwoju gospodarczego w radzie Warszawy, mieszkańcy budynków, które przeszły w ręce prywatnych właścicieli, by móc otrzymać inny lokal z zasobu miasta, dziś muszą się liczyć z koniecznością prowadzenia postępowania przed sądem.
- Te osoby nie mogą zawrzeć innej umowy z miastem, ponieważ mają nawiązany stosunek najmu w lokalu, w którym mieszkają. Uciekają się do tego, że nie płacąc czynszu zadłużają się i wtedy właściciel występuje do sądu o eksmisję. Dopiero wtedy miasto jest zobowiązane zapewnić im lokal ze swojego zasobu - wyjaśniała radna.
Podkreślała, że wśród mieszkańców zreprywatyzowanych kamienic są osoby, które mają w miarę dobrą sytuację finansową i zdolność kredytową, ale są też tacy, którzy potencjalnie zostaną bezdomnymi. To im właśnie ma pomóc przyjęta w czwartek uchwała. Nowe przepisy dają możliwość zawarcia umowy najmu mieszkania komunalnego zarówno z osobami mieszkającymi w budynkach, które już zostały oddane właścicielom, jak i w budynkach, które pozostają w zarządzie miasta, ale formalnie nie są już jego własnością, bo nie zapadła ostateczna decyzja dotycząca zwrotu nieruchomości.
Takie rozwiązanie stało się możliwe dzięki wprowadzeniu do uchwały w sprawie zasad najmu lokali komunalnych definicji "najemcy wrażliwego". Za takiego najemcę będzie mogła zostać osoba w wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej albo zdrowotnej (spowodowanej niepełnosprawnością lub ciężką, przewlekłą chorobą - swoją lub innej osoby z nią zamieszkującej), a także taka, której wyłącznym źródłem dochodu jej gospodarstwa domowego jest emerytura, świadczenie przedemerytalne albo świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.