– Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych jest faktem. Coraz lepsza sytuacja w tym sektorze w Polsce jest pochodną obserwowanej od zeszłego roku poprawy ogólnej koniunktury gospodarczej. Duża aktywność deweloperów oraz stabilny popyt ze strony najemców sprzyjają pozytywnej ocenie polskiego rynku w oczach zagranicznych inwestorów, którzy postrzegają go już nie tylko jako lidera w regionie Europy Środkowej, ale także realnej alternatywy do inwestycji dla bardziej rozwiniętych gospodarek Europy Zachodniej – twierdzi Charles Taylor, partner zarządzający polskim oddziałem firmy doradczej Cushman & Wakefield.
Więcej biur niż ?w Dublinie czy Pradze
Nawet ponad 330 tys. mkw. może wynieść roczna podaż powierzchni biurowej w Warszawie w 2014 r. To bardzo dużo, najwięcej od 2000 r. ?– wynika z jesiennych danych „Marketbeat Polska".
Do końca czerwca tego roku w stolicy było ponad 4,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (434 budynki). Dla porównania jest to więcej niż w takich miastach europejskich jak Stambuł, Dublin czy Praga. W pierwszej połowie roku deweloperzy wprowadzili na warszawski rynek 17 nowych projektów – ponad 190 tys. mkw. To o blisko 40 tys. mkw. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. Największe z budynków to Gdański Business Center (44,5 tys. mkw., HB Reavis) oraz pierwsza faza Eurocentrum Office Complex (38,7 tys. mkw., Capital Park).
Sporo się dzieje na rynku biur w miastach regionalnych. W sześciu głównych ośrodkach (Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Katowice) było pod koniec drugiego kwartału br. 2,6 mln mkw. biur. Spośród miast regionalnych najwięcej nowej powierzchni w pierwszym półroczu oddali deweloperzy w Krakowie (60 tys. mkw.). Tam jest również najniższa stopa pustostanów (ok. 3,6 proc.).
Największym oddanym budynkiem w pierwszej połowie roku na tych rynkach był projekt Green Day we Wrocławiu (15,3 tys. mkw., Skanska), a największą transakcją najmu było podpisanie przez HSBC umowy najmu w budynku Kapelanka 42 w Krakowie (10,5 tys. mkw.) – podaje C&W.