Gdzie fundusze będą kupować nieruchomości

Polska nie ma konkurencji ?w naszym regionie Europy. Kapitał przyciągają ?nie tylko Warszawa, ?ale i miasta regionalne.

Publikacja: 23.09.2014 10:14

Uczestnicy Property Forum (od lewej): Grzegorz Hajdarowicz, Frantz Jurkowitsch, Przemysław Krych, Ra

Uczestnicy Property Forum (od lewej): Grzegorz Hajdarowicz, Frantz Jurkowitsch, Przemysław Krych, Rafał Kwiatkowski

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

To jeden z głównych wniosków konferencji Property Forum 2014, która odbyła się w poniedziałek pod patronatem „Rzeczpospolitej".

Eksperci podkreślali, że w pierwszej połowie 2014 r. na naszym rynku nieruchomości komercyjnych zostały zawarte transakcje inwestycyjne o łącznej wartości 1,4 mld euro. To o ponad 27 proc. więcej niż w tym samym czasie rok temu. Jak podaje firma Cushman & Wakefield, w Polsce dominują inwestorzy z Niemiec, USA oraz Wielkiej Brytanii – w sumie byli „odpowiedzialni" za ok. 85 proc. transakcji.

– Inwestorzy cały czas patrzą na nasz kraj przychylnie. I to nie tylko na Warszawę. Fundusze zwracają uwagę na takie miasta, jak Kraków i Wrocław – tam szukają ofert dla siebie – mówi Sławomir Jędrzejewski, ekspert działu rynków kapitałowych w JLL.

Jego zdaniem ten rok zakończy się rekordową sprzedażą nieruchomości: ponad 4 mld euro. Nie tylko prestiżowy biurowiec w stolicy miałby zmienić właściciela, ale również portfolio centrów handlowych oraz magazynów.

Miejsce na nowe

Katarzyna Zawodna, dyrektor zarządzający w Skanska Property Poland, uważa, że polski rynek będzie przyciągał inwestorów m.in. dlatego, że nadal są u nas bardzo korzystne stopy zwrotu z inwestycji w porównaniu z zachodnią częścią Europy oraz stabilna sytuacja gospodarcza.

– Doceniają to m.in. firmy z sektora usług dla biznesu, które mają u nas swoje międzynarodowe siedziby – mówi Katarzyna Zawodna. – Przed deweloperami jest jeszcze wiele pracy, bo Warszawa ma jedną trzecią podaży biurowej Hamburga. To pokazuje, że jest miejsce na nowe projekty.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, wydawcy „Rz", podkreślał w czasie dyskusji, że dziś Polska nie ma konkurencji na rynku nieruchomości komercyjnych w naszym rejonie Europy.

– Jesteśmy mistrzami świata w siatkówce, możemy także pokazać swój potencjał w nieruchomościach. Ukraina na skutek ostatnich wydarzeń zniknęła właściwie z rynku. Inwestorzy patrzący na stadion budowany na Euro w Donbasie i na Stadion Narodowy w Warszawie widzą, gdzie dziś można bezpiecznie inwestować – mówił Grzegorz Hajdarowicz.

Zwracał uwagę, że aby biurowiec nie tylko dobrze się wynajął, ale by potem jeszcze kupił go fundusz, musi mieć doskonałą lokalizację. Gremi planuje zespół biurowy w Krakowie, niedaleko Wawelu.

– Nie wszystkie miasta przyciągną inwestorów. Polskę stać jedynie na dwie, trzy metropolie. Kraków i Katowice, świetnie się uzupełniają, więc gdyby stworzyły jedną wielką metropolię, miałyby największy potencjał rozwojowy w tej części Europy – uważa Grzegorz Hajdarowicz.

Okazje poza stolicą

Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych w JLL, zwraca uwagę, że rośnie zainteresowanie inwestorów miastami poza stolicą.

– Potwierdzają to tegoroczne transakcje zrealizowane w Krakowie, we Wrocławiu, w Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Wynika to z tego, że Warszawa jest coraz droższa i po znaczących transakcjach coraz mniej budynków jest tu do kupienia. Drugi powód to coraz większa dojrzałość rynków biur poza stolicą i tym samym wzrost zaufania wśród inwestorów – wyjaśnia Tomasz Puch.

Za najbardziej aktywne rynki, poza Warszawą, uznaje Wrocław i Kraków. – Wzrostowi transakcji na rynkach regionalnych sprzyja zmiana strategii niektórych deweloperów lokalnych. Firmy są w większym stopniu otwarte na nowe rozwiązania, np. wejście w joint venture. Część właścicieli jest w stanie renegocjować i wydłużać umowy najmu, aby zwiększyć atrakcyjność i wartość projektu – tłumaczy Tomasz Puch.

Z danych JLL wynika, że w I półroczu na największych rynkach – poza Warszawą – właścicieli zmieniły nieruchomości biurowe o łącznej wartości 220 mln euro (uwzględniając Warszawę – 750 mln euro).

Największą transakcją biurową poza Warszawą była w I półroczu sprzedaż nieruchomości z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości: we Wrocławiu (Quattro Forum), w Poznaniu (Winogrady Business Center), w Łodzi (Red Tower) i Trójmieście (Alfa Plaza) na rzecz Octava FIZAN.

Drugą co do wielkości transakcję regionalną – a największą pojedynczą – stanowiła sprzedaż przez Peakside Centrum Biurowego Lubicz na rzecz Griffin Group. Znaczącą transakcją była sprzedaż wrocławskiego biurowca Green Day przez firmę Skanska na rzecz GLL.

Największą transakcją w ostatnich dziesięciu latach na rynkach biurowych poza Warszawą była sprzedaż w 2008 r. przez Ghelamco projektu Bema Plaza we Wrocławiu na rzecz Deka Immobilien za ponad 100 mln euro.

Eksperci twierdzą, że patrząc na negocjacje, które się toczą, można przypuszczać, że wynik ten może być przekroczony jeszcze w tym roku.

– Spodziewamy się, że łączna wartość umów kupna-sprzedaży, których przedmiotem są nieruchomości biurowe poza Warszawą, może sięgnąć rekordowych 400 mln euro na koniec 2014 r. Dla porównania, w całym ubiegłym roku było to łącznie 156 mln euro, a w najlepszym do tej pory 2006 r. – 346 mln euro. Aktywność inwestorów utrzyma się również w pierwszym kwartale 2015 r. Ciekawych transakcji można się spodziewać np. we Wrocławiu i Trójmieście – prognozuje Tomasz Puch.

To jeden z głównych wniosków konferencji Property Forum 2014, która odbyła się w poniedziałek pod patronatem „Rzeczpospolitej".

Eksperci podkreślali, że w pierwszej połowie 2014 r. na naszym rynku nieruchomości komercyjnych zostały zawarte transakcje inwestycyjne o łącznej wartości 1,4 mld euro. To o ponad 27 proc. więcej niż w tym samym czasie rok temu. Jak podaje firma Cushman & Wakefield, w Polsce dominują inwestorzy z Niemiec, USA oraz Wielkiej Brytanii – w sumie byli „odpowiedzialni" za ok. 85 proc. transakcji.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie
Nieruchomości
Polacy chcą kupować nieruchomości nie tylko w Hiszpanii
Nieruchomości
Nieruchomości handlowe w Polsce pod zieloną presją