Starając się o pieniądze na mieszkanie, konieczne jest zrobienie wyceny nabywanej nieruchomości. Niektóre banki nie obarczają klienta tym kosztem (albo nie wprost), a inne żądają zapłaty za operat szacunkowy dotyczący kupowanego lokum, jeszcze przed podpisaniem umowy o kredyt. Na co zwracać uwagę
Radzi Dorota Binich, dyrektor departamentu produktów bankowych w firmie Expander:
- Praktyki wypracowane przez banki przy szacowaniu wartości nieruchomości są nieco odmienne dla rynku pierwotnego i wtórnego oraz budowy domu. Wyceny dla nowo wybudowanych nieruchomości są często przeprowadzane w formie uproszczonej, w oparciu o kwotę w umowie, inspekcję nieruchomości i dane na temat rynku będące w posiadaniu instytucji finansowych.
Z tego powodu dla rynku pierwotnego opłaty związane z wyceną są najniższe. Z kolei kupując mieszkanie na rynku wtórnym, w tabeli opłat i prowizji znajdziemy informację o kosztach wyceny lokali mieszkalnych lub domów. W przypadku mieszkań mogą one sięgać 550 zł, zaś domów - blisko tysiąca złotych.
Wielu klientów, zanim zdecyduje się na wybór konkretnej oferty, składa wnioski do kilku instytucji, aby ocenić swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić, jakie warunki cenowe można uzyskać. Ostateczna decyzja kredytodawcy musi być natomiast poprzedzona sprawdzeniem wartości nieruchomości.