Refakturowanie mediów przy najmie - ważny wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwsze merytoryczne orzeczenie w sprawie refakturowania mediów.

Publikacja: 10.07.2015 18:30

Refakturowanie mediów przy najmie - ważny wyrok NSA

Foto: 123RF

Na rozstrzygnięcie sporu, z jaką stawką VAT refakturować media przy najmie, podatnicy czekali bardzo długo. Wielu duże nadzieje pokładało w Trybunale Sprawiedliwości UE, do którego trafiło pytanie prejudycjalne w polskiej sprawie. Niestety, odpowiedź Trybunału na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego nie rozwiała wszystkich wątpliwości. W wyroku z 16 kwietnia TSUE stwierdził, że zadaniem sądu krajowego jest dokonanie niezbędnej oceny przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności, w jakich ma miejsce najem i spełniane są towarzyszące mu świadczenia. W szczególności przy uwzględnieniu treści samej umowy (C-42/14).

Razem czy oddzielnie

W piątek NSA (sygn. akt I FSK 944/15) pierwszy raz zmierzył się z tym problemem. Oddalając skargę kasacyjną fiskusa, stwierdził, że w świetle wyroku TSUE co do zasady dostawę mediów należy traktować odrębnie od najmu. NSA uznał, że samo rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji odpowiada prawu. Istotnie zmodyfikował jednak jego uzasadnienie.

Sąd kasacyjny podzielił media na dwie grupy. W jego ocenie zużycie wody, energii elektrycznej i cieplnej oraz ścieków należy potraktować odrębnie od najmu, gdy najemca ma wpływ na wielkość zużycia, np. gdy są zainstalowane liczniki. Przy czym, jak podkreślił sędzia NSA Roman Wiatrowski, decydujące znaczenie dla odrębności będzie miało kryterium zużycia, a nie to, czy najemca mógł wybrać świadczeniodawcę.

Sytuacja będzie zupełnie inna, gdy wyodrębnienie mediów (wody, energii, ogrzewania i ścieków) będzie miało charakter sztuczny, nieuzasadniony ekonomicznie.

W takim przypadku media należy traktować jako świadczenie jednolite z najmem. Co oznacza, że należy stosować do nich jedną stawkę właściwą dla najmu. Taki sposób rozliczenia dotyczy np. najmu krótkotrwałego czy najmu pod klucz. NSA powtórzył za TSUE, że przy wynajmie wakacyjnym czy na krótko ze względów zawodowych lokal jest udostępniany z tymi świadczeniami bez możliwości ich rozdzielenia. Tak samo będzie w przypadku lokali biurowych pod klucz, w których czynsz nie zależy od zużycia mediów.

Odrębnie NSA wypowiedział się w kwestii wywozu nieczystości. Zwrócił uwagę, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału takie świadczenie należy traktować odrębnie od najmu, jeśli najemca miał wybór świadczeniodawcy. W przypadku śmieci, w odróżnieniu od pozostałych mediów, to jest podstawowe kryterium oceny. I jeżeli najemca może wybrać świadczeniodawcę lub zawrzeć bezpośrednio z nim umowę, nawet jeśli takiej możliwości nie skorzysta, okoliczność ta przemawia za istnieniem świadczenia odrębnego od najmu.

Sprawa refakturowania śmieci na gruncie polskich przepisów dodatkowo się komplikuje. A wszystko przez zmianę przepisów tzw. ustawy śmieciowej. W czasie, którego dotyczył spór, właściciele mieli możliwość wyboru firmy, która zajmowała się odbiorem nieczystości. Zdaniem NSA ta okoliczność przesądza, że mogły to być świadczenia odrębne. Zwłaszcza gdy dodatkowo z postanowień umowy wynikało, że w tym zakresie dopuszczono wybór.

Śmieciowa komplikacja

Na marginesie sprawy NSA odniósł się także do obecnej sytuacji prawnej wywozu śmieci, która diametralnie się zmieniła. Zgodnie z przepisami organizowanie odbioru śmieci należy do gminy. Firmy zajmujące się wywozem odpadów samorząd terytorialny wyłania w drodze przetargów. Tym samym wyboru świadczeniodawcy dokonuje gmina, a nie właściciel nieruchomości. W obecnym stanie prawnym, ze względu na brak wyboru, wywóz śmieci należy traktować jako świadczenie jednolite z najmem. Wyrok jest prawomocny.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku