Gigant z USA w Alchemii

State Street, firma z sektora bankowości inwestycyjnej, otwiera swoje nowe centrum operacyjne w Trójmieście. Zajmie ponad 14 tys. mkw. w kompleksie Alchemia.

Aktualizacja: 11.08.2015 11:32 Publikacja: 11.08.2015 11:07

Gdański kompleks Alchemia

Gdański kompleks Alchemia

Foto: Materiały Inwestora

Ta umowa najmu to jedna z największych transakcji najmu biur w tym roku w Polsce i największa do tej pory w Trójmieście. Umowa z deweloperem - firmą Torus - podpisana została na 10 lat.

Dlaczego Alchemia?

State Street to druga najstarsza amerykańska instytucja finansowa, zatrudniająca obecnie niemal 30 tysięcy pracowników w 29 krajach. Złożony proces wyboru lokalizacji nowego centrum operacyjnego tej firmy trwał kilka lat. Wnikliwie analizowano zarówno miasta (aglomeracje), jak i dostępne w nich powierzchnie biurowe. Ostatecznie inwestor zdecydował się na Trójmiasto oraz wielofunkcyjny kompleks Alchemia w Gdańsku.

W nowym centrum State Street zatrudnienie znaleźć ma blisko 1,5 tys. osób, co oznacza wynajęcie rekordowej w Trójmieście powierzchni biurowej ponad 14 tys. metrów kwadratowych. - Udało nam się spełnić oczekiwania i standardy międzynarodowej korporacji. Jest to efekt konsekwentnej polityki rozwoju oraz ogromnego zaangażowania całego zespołu Torusa. Umowa z firmą State Street jest największą tego typu, zarówno dla nas, jak i w skali Pomorza - komentuje Sławomir Gajewski, prezes firmy Torus.

W transakcji pośredniczyła międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield. - Ta transakcja wzmacnia pozycję Trójmiasta nie tylko w Polsce, ale w całym regionie CEE. Po transakcji z ThyssenKrupp ,zrealizowanej w poprzednim kwartale, jest to kolejny dużej skali projekt, przy którym doradzaliśmy w tym roku - mówi Krzysztof Misiak, partner, ekspert sekcji miast regionalnych w dziale powierzchni biurowych firmy Cushman & Wakefield.

Kim są, czego oczekiwali?

Inwestycja spółka State Street w Gdańsku to największe jak dotąd przedsięwzięcie inwestycyjne w sektorze zaawansowanych usług biznesowych w województwie pomorskim i jedno z największych w ostatnich latach w Polsce.

- State Street to druga najstarsza amerykańska instytucja finansowa, zatrudniająca niemal 30 tysięcy pracowników w 29 krajach. W odróżnieniu od banków detalicznych nie obsługuje kont bankowych i nie oferuje kredytów. Jest bankiem depozytariuszem, którego główną działalnością jest doradztwo w dziedzinie inwestycji - badania rynków i możliwości inwestycyjnych. Działalność State Street dzieli się na cztery sektory: Global Services, Global Advisors, Global Exchange and Global Markets. Korporacja aktualnie zarządza aktywami klientów na łączną kwotę ponad 28 bilionów USD - opowiadają o inwestorze eksperci Agencji Rozwoju Pomorza.

Aby pozyskać inwestora z tej branży, miasto musiało spełnić kilka rygorystycznych warunków. Kluczowe znaczenie miały dostępność wykwalifikowanej kadry, bliskość renomowanych wyższych uczelni skłonnych do współpracy z inwestorem oraz najwyższa jakość powierzchni biurowej wraz z infrastrukturą komunikacyjną. Istotna dla decyzji inwestora była również efektywna współpraca z władzami lokalnymi.

- Szczególnie doceniamy działania władz lokalnych wspierające nasz projekt. Nowe biuro w Gdańsku może pomieścić ponad 1000 pracowników. Planujemy utworzenie miejsc pracy zarówno dla doświadczonych profesjonalistów z dziedziny finansów, jak i młodych ludzi - absolwentów trójmiejskich uczelni. Osoby zatrudnione w nowym biurze będą wykonywać takie same zadania, co pracownicy z pozostałych biur State Street na świecie np. Bostonie, Londynie, Krakowie czy Hong Kongu, a to stwarza ogromne możliwości rozwoju dla naszych pracowników - mówi Scott Newman, dyrektor zarządzający State Street Bank Polska.

Dla realizacji planów zatrudnienia duże znaczenie ma bliska współpraca z uczelniami w Trójmieście State Street Bank Polska oferuje program szkoleń i wykładów dla studentów w ramach strategii współpracy z uczelniami. Inwestor analizował całość sektora finansowego łącznie z absolwentami kierunków finansowych i ekonomicznych, ale podkreśla, że utalentowani absolwenci innych kierunków też będą mogli znaleźć zatrudnienie.

- Inwestycja firmy State Street w Gdańsku to nowe możliwości zawodowe stwarzane przez inwestora. To okazja do poszerzenia oferty zatrudnienia na metropolitarnym rynku pracy, z czego niezmiernie się cieszymy - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Amerykańska inwestycja potwierdza, że Trójmiasto jest w czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm dostarczających zaawansowane usługi biznesowe i jest postrzegane jako zrównoważony, stabilnie rosnący rynek, który stwarza bezpieczne warunki rozwoju w długiej perspektywie, jak również oferuje wysoki standard życia mieszkańcom.

- Kolejna tak poważna firma z sektora usług finansowych na naszym rynku potwierdza, że kierunki rozwoju Pomorza zostały dobrze wyznaczone i sprawdzają się w realizacji. To także efekt dobrej współpracy trójmiejskiego biznesu i przedstawicieli władz lokalnych, partnerów inicjatywy Invest in Pomerania - mówi marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Opinie

Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza:

- Jako koordynator inicjatywy Invest in Pomerania, bezpośrednio kontaktujący się z inwestorem, widzimy jak ważna jest otwartość na zgłaszane potrzeby oraz jakość obsługi.

Inwestycja State Street dowodzi, że Invest in Pomerania jest wiarygodnym partnerem dla firm działających na rynkach globalnych. Tym bardziej, że Pomorze ma coraz więcej do zaoferowania zarówno, jeśli chodzi o rynek pracy, jak i infrastrukturę.

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA:

- State Street to jedna z najważniejszych inwestycji sektora zaawansowanych usług finansowych ostatnich lat w Gdańsku. Nowe biuro firmy jest szansą zawodową dla specjalistów branży finansowej oraz bankowej na rozwój swoich kwalifikacji zawodowych i nabycie cennego doświadczenia u jednego z największych na świecie dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych.

W ramach prac zespołu Invest in Pomerania dołożymy wszelkich starań, aby inwestor na długo zagościł w Gdańsku.

Ta umowa najmu to jedna z największych transakcji najmu biur w tym roku w Polsce i największa do tej pory w Trójmieście. Umowa z deweloperem - firmą Torus - podpisana została na 10 lat.

Dlaczego Alchemia?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu