Raport portalu nieruchomości RynekPierwotny.pl przedstawia jego ekspert, Andrzej Prajsnar:
Dzięki najnowszym danym Głównego Urzędu Statystycznego można sprawdzić, w którym z 222 polskich miast mieszka się najwygodniej. Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nasz ranking. Wbrew pozorom pierwszej pozycji nie zajęła jedna z metropolii.
Liczne przeprowadzki
Ranking warunków mieszkaniowych bazuje na danych GUS, które zostały opublikowane pod koniec października tego roku. Urząd po raz kolejny sprawdził m.in. liczbę lokali oraz metraż dostępny w miastach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców. Analizowane informacje na temat 222 ośrodków miejskich pochodzą z końca 2014 roku.
Porównanie warunków mieszkaniowych, którego dokonał nasz portal, opiera się na trzech kryteriach. To liczba mieszkań (tzn. lokali mieszkalnych i domów) przypadających na 1000 osób, średnia liczba osób w przeliczeniu na jedną izbę, średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę. Wyniki dotyczące danej lokalizacji porównano z medianą dla 222 miast i obliczono odchylenie procentowe w stosunku do tej przeciętnej wartości.
Przykładowo, w Warszawie na 1000 osób przypada 519 mieszkań. Ten wynik jest o 36,22 proc. większy od wartości, której nie osiągnęła połowa analizowanych miast (tzn. mediana). Identyczny sposób obliczeń dotyczył dwóch innych wskaźników (liczba osób na jedną izbę i metraż na jedną osobę). W dalszej kolejności, wyniki procentowe z trzech kategorii zostały przeliczone na punkty (1 proc. = 10 punktów) i zsumowane.