- – Proces migracji dotyczy nie tylko największych polskich miast, jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań czy Gdańsk – wskazuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Analiza danych GUS dowodzi, że ciekawe zmiany widać także np. w Rzeszowie i Katowicach.
- Jak mówi Prajsnar, przeprowadzki osób w wieku produkcyjnym to jeden z czynników, które napędzają lokalne rynki deweloperskie. – Taka zależność jest dobrze widoczna, jeśli porównamy saldo migracji dla miast wojewódzkich oraz liczbę ukończonych mieszkań – mówi analityk RynkuPierwotnego.pl.
- Andrzej Prajsnar tłumaczy, że ze względu na różnicę liczby ludności w poszczególnych miastach wojewódzkich najlepiej posługiwać się wskaźnikiem salda migracji na pobyt stały. – Wspomniany wskaźnik pokazuje saldo migracji (tzn. różnicę miedzy liczbą osób przyjeżdżających na pobyt stały i wyjeżdżających na pobyt stały do innych części kraju lub za granicę) w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców danego miasta.
- – Po przeanalizowaniu danych GUS okazuje się, że to Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym miejscem przeprowadzek – mówi Andrzej Prajsnar. – Średnioroczny wskaźnik salda migracji z lat 2005–2014 wynosi 38 z uwzględnieniem wszystkich grup wiekowych
i 68 z uwzględnieniem osób w wieku produkcyjnym.