O czym trzeba pamiętać, planując zmianę siedziby? Radzi Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie JLL:
- Przeprowadzka do nowego biura i opuszczenie dotychczas zajmowanej powierzchni to proces, do którego trzeba się przygotować. Nie tylko w sensie fizycznym, czyli przywrócenia powierzchni do stanu poprzedniego, ale także w sensie psychicznym - czyli odpowiedniego przygotowania swoich pracowników na zmiany.
Zrób, jak było
Przed finalną decyzją o opuszczeniu dotychczasowego biura i poinformowaniem o tym właściciela budynku, należy dokładnie zapoznać się z zapisami w umowie najmu, dotyczącymi tzw. reinstatement - czyli obowiązku przywrócenia powierzchni do stanu poprzedniego.
Dawniej taki zapis często umieszczano w umowach, teraz jest on rzadziej spotykany. Dlaczego warto to sprawdzić? Czasem taki zapis może podważyć finansowo plan przeprowadzki, znacząco podnosząc koszty związane z opuszczeniem dotychczasowej powierzchni. Przywrócenie powierzchni do stanu poprzedniego może wiązać się z wyburzaniem ścianek działowych, demontażem elementów aranżacji, przywróceniem toalety dla niepełnosprawnych (w miejsce której w trakcie najmu urządzono prysznic), bardzo kosztownym usunięciem ulepszeń specyficznych dla danego biznesu (sejfy, laboratoria, serwerownie, kancelarie tajne).