Kiedy wyczerpią się środki przeznaczone na dopłaty w programie "Mieszkanie dla młodych" na 2017 rok? Jakie możliwości będą miały osoby chcące skorzystać z rządowego wsparcia, gdy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z przyszłorocznej puli zostanie wstrzymane? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

W tym roku wnioski o dopłaty do kredytów z puli na 2017 rok będą przyjmowane do czasu, gdy łączna kwota sięgnie 50 proc. przyszłorocznego budżetu. Nie oznacza to, że klienci chcący nabyć mieszkanie z dopłatą będą musieli czekać aż do 2018 roku. Gdy przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane, trzeba będzie zaczekać do stycznia przyszłego roku. Na razie wykorzystano ok. 20 proc. z puli środków przeznaczonych na dopłaty na przyszły rok, z czego tylko w kwietniu aż 10 proc. Przy obecnym tempie przewiduje się, że BGK przestanie przyjmować wnioski w lipcu.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

Nasza oferta jest dostosowana do sytuacji rynkowej. Ze względu na ograniczoną dostępność wsparcia finansowego w ramach "MdM" część nabywców decyduje się na odłożenie zakupu. Osoby, które chciałyby skorzystać z rządowej dopłaty, ale nie mają na to szans, często rozważają inne możliwości finansowania. Nasi doradcy zawsze starają się znaleźć najkorzystniejszą dla nabywcy formę finansowania zakupu mieszkania.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic:

Dopłaty obejmują około 10 proc. wartości transakcji. Nie należy liczyć, że po wyczerpaniu środków w "MdM" na 2018 rok deweloperzy zdecydują się na obniżki cen w tej wysokości. Trudno tego oczekiwać, szczególnie przy tak dużym zainteresowaniu nowymi lokalami, które z pewnością utrzyma się w najbliższym czasie.

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest:

W naszych inwestycjach mieszkania spełniające wymogi programu "MdM" najczęściej sprzedawane są jako pierwsze. W projektach, których ukończenie zaplanowaliśmy na 2017 rok, lokale, które oferowaliśmy w ramach "MdM", zostały już sprzedane. Klientom zainteresowanym mieszkaniami w naszych nowych warszawskich inwestycjach przy ul. Kałuszyńskiej i ul. Szklanych Domów doradzamy, by skorzystali z dopłat z budżetu na 2018 rok. Jesteśmy gotowi poczekać na pieniądze kilka tygodni dłużej.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest:

Mieszkania w ramach programu "MdM" oferujemy w warszawskiej inwestycji Monte Verdi przy ul. Popularnej. Liczymy na to, że uda się efektywnie wykorzystać te ostatnie miesiące i nasi klienci będą mogli skorzystać z puli środków przewidzianych na dopłaty na rok 2017.

Należy zaznaczyć, że program jeszcze się nie kończy i nadal będą dostępne środki na dopłaty w kolejnym roku. Niektórzy deweloperzy prawdopodobnie będą musieli zgodzić się na zapłatę części ceny w odroczonym terminie. Trudniej będzie natomiast zawierać takie transakcje na rynku wtórnym, ponieważ właściciele mieszkań nie będą chcieli czekać na pieniądze tak długo.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

Dane BGK jednoznacznie wskazują na to, że jeśli środki z programu "MdM" przeznaczone na 2017 rok zostaną wyczerpane w 50 proc. do końca listopada, banki przestaną przyjmować wnioski o dofinansowanie aż do 1. stycznia 2017 roku. Natomiast jeśli zainteresowanie nadal się utrzyma na tym samym poziomie, to prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku będą dostępne już tylko fundusze z puli przewidzianej na 2018 rok.

Oferujemy mieszkania na osiedlach, których termin oddania do użytku przypada na 2017 i 2018 rok. Dla potencjalnych nabywców mieszkań z rynku pierwotnego oznacza to, że nadal mają duże szanse na kupno nowego lokalu w ramach "MdM", nawet jeśli będą musieli poczekać na przeprowadzkę rok czy dwa. Mieszkania spełniające kryteria określone w programie oferujemy m.in. na osiedlach Zielona Dolina i Willa One w Warszawie oraz Nowe Tysiąclecie w Katowicach.

Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol:

Część środków z "MdM" jest zarezerwowana do wykorzystania w 2017 roku, choć należy się spodziewać, że zostaną wykorzystane już na początku przyszłego roku. W ofercie deweloperów jest duża liczba mieszkań z terminem oddania przewidzianym na 2018 rok. Część z nich może się mieścić w limitach programu.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

W ramach naszej strategii postawiliśmy przede wszystkim na inwestycje ze średniego pułapu cenowego. Nie uzależniamy naszej sprzedaży od dopłat w ramach "MdM". Zakończyliśmy właśnie budowę warszawskiego osiedla Księżycowa 60, gdzie część mieszkań była objęta dopłatami. Zakładamy, że niezależnie od dalszych losów programu "MdM", wszystkie mieszkania w tej inwestycji znajdą nabywców jeszcze w tym roku.

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service:

W swoich działaniach i strategii biznesowej przewidzieliśmy różne możliwe scenariusze związane z programem "MdM", dlatego teraz możemy zapewnić naszym klientom najlepsze rozwiązania spośród dostępnych na rynku. Osoby, które chciałyby skorzystać z szerokiej gamy możliwości ułatwiających finansowanie zakupu mieszkania, znajdą je w naszej firmie.

Roma Peczyńska, marketing manager w RED Real Estate Development:

Budżet na dopłaty w ramach "MdM" na 2017 rok wynosi 746 mln zł, ale ustawa pozwala na zarezerwowanie nie więcej niż połowy pieniędzy z tej puli w tym roku. Jeżeli ten pułap zostanie osiągnięty, to przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane. Kupujący dostaną dofinansowania jedynie na mieszkania oddawane w 2018 roku.

Na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki płatności, na przykład takie, jak proponowany przez nas system płatności za mieszkanie 15/85. 15 proc. wartości lokalu klient wpłaca po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom:

Oferujemy szeroki wybór mieszkań w inwestycjach na Woli i Białołęce w Warszawie, a niebawem rozszerzymy go o propozycje także w innych dzielnicach stolicy. Dzięki temu możemy zapewnić klientom mieszkania spełniające ich wymagania pod względem lokalizacji i ceny, jak również lokale, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat w ramach programu "MdM" ze środków przeznaczonych na 2017 i 2018 rok.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment:

Mamy w ofercie dużą liczbę mieszkań w cenach, które mieszczą się w limicie programu "MdM". Większość realizowanych dziś inwestycji zakończymy w latach 2017 i 2018, dzięki czemu klienci wciąż mogą skorzystać z rządowego wsparcia przy zakupie mieszkania.