Takie wnioski wynikają z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z a 13 stycznia 2017 r. (0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).
Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, wskazywał, że wynajmuje mieszkania na cele mieszkaniowe, jednak w związku z tym, że najemcy często opuszczają mieszkanie i wypowiadają umowę najmu z końcem czerwca, podatnik zamierza na okres wakacyjny wynajmować mieszkanie turystom, zanim we wrześniu znajdzie nowego najemcę na dłuższy czas. Podatnik wskazał też, że w jego ocenie wynajem na doby będzie wynajmem, który nie będzie miał charakteru ciągłego, tylko okazjonalny, oraz że przed oraz po przerwie wakacyjnej – letniej będzie kontynuował wynajem długoterminowy na cele mieszkaniowe.
Podatnik chciał uzyskać odpowiedź, czy przysługuje mu prawo opodatkowania ryczałtem dochodu z wynajmu przez 12 miesięcy w roku (gdzie przez 10 miesięcy wnioskodawca wynajmuje mieszkanie na cele mieszkaniowe, a w okresie wakacyjnym na doby).
Organ podatkowy wskazał, że wynajem nieruchomości na krótkie pobyty, czyli tzw. najem krótkoterminowy jest w istocie szeregiem cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, tj. wykonywanych w sposób wynikający z definicji działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu nieruchomości – jako usługi związane z zakwaterowaniem na krótkie pobyty – powinny więc zostać zakwalifikowane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do przychodów z działalności gospodarczej.
Konkludując, organ podatkowy dodał jeszcze, że mając na uwadze, iż pytający planuje (a więc de facto wie, jak będzie wyglądać jego aktywność przez cały rok), że mieszkanie będzie w miesiącach letnich udostępniane „na doby", a od września do czerwca mieszkanie to będzie wynajęte długoterminowo, uzasadnione jest stwierdzenie, że tak zorganizowany sposób udostępniania mieszkania jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji, podatnik nie będzie miał możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Całość dochodu uzyskanego z najmu należy zatem opodatkować według skali podatkowej lub w formie tzw. podatku liniowego.