Geodeci oraz ich stowarzyszenia zgłosili swoje zastrzeżenia do projektu nowelizacji ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego, nad którym pracuje Ministerstwo Budownictwa. Obecnie trwają konsultacje społeczne.
Projekt wprowadza również zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Ich celem ma być skrócenie czasu wykonania prac geodezyjnych, a tym samym usprawnienie procesu inwestycyjnego. Ministerstwo Budownictwa proponuje więc, żeby umożliwić udostępnianie wykonawcy wszystkich materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego niezbędnego do wykonania prac, pod warunkiem że wniesie zryczałtowaną opłatę.
Ponadto geodeta będzie mógł aktualizować mapy do celów projektowych na podstawie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego bez konieczności wcześniejszego zgłaszania prac geodezyjnych lub kartograficznych. Aktualizacja ta nie może się też wiązać z obowiązkiem wykonania przez geodetę pomiaru w terenie. Zdaniem Ministerstwa Budownictwa propozycja usprawni i przyśpieszy realizację inwestycji.
Innego zdania jest Stowarzyszenie Geodetów Polskich.Chce ono wykreślenia tej propozycji z projektu. Według niego jest przedwczesna. Ponadto rozmija się z przepisami rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Z kolei Lokalne Stowarzyszenie Geodezyjne proponuje, by wprowadzić zmiany w postępowaniu wieczystoksięgowym. Chodzi o to, by dostęp do akt księgi wieczystej w obecności pracownika sądu miała osoba posiadająca uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii. Jego zdaniem dziś geodeci mają ograniczony dostęp do akt ksiąg wieczystych, co wydłuża czas opracowania dokumentacji projektowej.