Szykuje się precedensowy proces. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych chcą w postępowaniu grupowym dochodzić odszkodowania za to, że wciąż dostają 520 zł świadczenia zamiast 1406 zł. Tyle dostają rodzice zajmujący się niepełnosprawnymi dziećmi. I Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 21 października 2014 r. uznał, że to niesprawiedliwe. Nakazał więc ustawodawcy uregulowanie tej kwestii. Ten nie zrobił tego do dziś.
Sto osób zawezwało więc Skarb Państwa do próby ugodowej. 10 sierpnia na rozprawie przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście okazało się jednak, że na ugodę nie ma szans.
– To zmusza opiekunów, by wnieść powództwo w trybie spornym. Jako podstawę rozważamy art. 417 i 417[1] § 4 kodeksu cywilnego – mówi adwokat Sławomir Waliduda, reprezentujący Stowarzyszenie Opiekunów Osób Niepełnosprawnych Nadzieja.
Artykuł 417 k.c. mówi, że za szkodę wyrządzoną przez zaniechanie w wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Artykuł 417[1] § 4 stanowi zaś, że jeżeli szkoda została wyrządzona poprzez niewydanie aktu normatywnego, niezgodność z prawem niewydania tego aktu stwierdza sąd rozpoznający sprawę o naprawienie szkody.
– Liczymy jednak na dialog. Wierzymy, że Skarb Państwa uzna, iż brak zgody na ugodę nie był najlepszym rozwiązaniem. Do rozmów będziemy gotowi na każdym etapie postępowania – zapewnia Waliduda.