Fiskus interpretuje przepisy o uldze rehabilitacyjnej na korzyść podatników. Zgadza się na odliczenie wydatków na nowe środki lokomocji.
Czytaj także: Czy niepełnosprawny ma ulgę podatkową na przerobienie samochodu
Sprawa dotyczyła podatnika, który posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na niedowład kończyn. W 2018 r. kupił za 5 tys. zł trójkołowy skuter elektryczny, który umożliwia mu samodzielny dojazd np. po zakupy czy do lekarza.
Zapytał, czy może odliczyć wydatek od dochodu. Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest twierdząca. Organ przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT odliczeniu podlegają wydatki na zakup indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wyjątkiem jest sprzęt AGD. Warunkiem odliczenia jest m.in. orzeczenie o niepełnosprawności.
Dyrektor KIS uznał, że skuter to środek lokomocji, który należy traktować tak jak wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym, które zgodnie z przepisami o ruchu drogowym mogą się poruszać zarówno po chodnikach, jak i po drogach. Zgodził się, że skuter ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Posiada on cechy indywidualnego sprzętu, gdyż jest przeznaczony dla osób, które mają problem z poruszaniem się – tak jak wnioskodawca.