Słonie chorują na raka dwa razy rzadziej niż ludzie. Dlaczego?

Badania wykonywane podczas autopsji słoni wykazują, że zwierzęta te znacznie rzadziej niż ludzie zapadają na choroby nowotworowe. Częstość występowania u nich raka wynosi 5 proc. U ludzi - 11-12.

Aktualizacja: 22.08.2018 18:46 Publikacja: 22.08.2018 15:19

Słonie chorują na raka dwa razy rzadziej niż ludzie. Dlaczego?

Foto: Stock Adobe

amk

Przyczynę tego zjawiska tłumaczyła na antenie TOK FM genetyczka, dr hab. Anna Wójcicka.

Okazuje się, że słonie w toku ewolucji wytworzyły swoistą obronę przeciwko "nowotworzeniu się" komórek w swoich organizmach. Dotyczy to nie tylko słoni, ale i innych dużych ssaków.

W trakcie badań okazało się, że wbrew założeniom, iż większa ilość komórek w ciele dużego zwierzęcia zwiększa prawdopodobieństwo, że któraś z nich ulegnie niebezpiecznej mutacji, duże zwierzęta mają tak dużą kontrolę nad komórkami swoich organizmów, że nie pozwalają im na groźne dla życia zmiany.

Ludzie, jak tłumaczyła dr Woźniak, mają podobne systemy ochrony, ale jest ich mniej.

Strażnikiem genomu, który pilnuje, by komórki nie mutowały, jest gen TP-53. O ile organizm człowieka posiada tylko dwie kopie tego genu, słoń - aż 15.

Ponieważ nowotwór zaczyna się od tego, że w którejś z komórek organizmu "psuje" się gen - swoista instrukcja, która wskazuje samej komórce i całemu organizmowi, jak powinna funkcjonować. Gdy gen się "popsuje" - zaczyna wysyłać  niewłaściwie sygnały.

W przypadku słoni ten system obronny wykształcił się tak dobrze dlatego, że w trakcie ewolucji nie uległy one rewolucyjnym zmianom, a że ich istnienie na świecie jest dłuższe niż człowieka, miały więcej czasu, by wykształcić skuteczniejszy system obronny.

 

Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?