Aktualizacja: 26.10.2018 15:22 Publikacja: 26.10.2018 15:22
Foto: Shutterstock
Naukowcy z University of North Carolina Health Care narażali układ oddechowy mężczyzn i kobiet na działanie dymu drzewnego przed zaszczepieniem ich standardową dawką szczepionki przeciw grypie, co powoduje naturalną, ale łagodną odpowiedź immunologiczną. Okazało się, że mężczyźni wystawieni na działanie dymu drzewnego mieli znacznie wyższe markery reakcji zapalnej w komórkach. Natomiast komórki kobiet reagowały słabiej.
"Rezultatem jest to, że naprawdę musimy wziąć pod uwagę specyficzne dla płci efekty podczas badania dymu drzewnego i innych zanieczyszczeń środowiska, które zagrażają zdrowiu publicznemu", powiedziała doktor Ilona Jaspers, jedna z autorek badania.
Dym drzewny jest jednym z najstarszych zanieczyszczeń środowiska i uważany jest za jedną z głównych przyczyn chorób i śmierci. Naukowcy szacują, że około 40 procent współczesnej populacji ludzkiej, około 3 miliardy ludzi, jest chronicznie narażonych na dym z palącego się drewna i związanej z nim biomasy. Dym ten zawiera dziesiątki toksyn i jest wiązany z wywoływaniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i raka płuc. Badania epidemiologiczne sugerują, że dym drzewny upośledza normalne funkcje płuc i zdolność dróg oddechowych człowieka do obrony przed infekcjami układu oddechowego.
Naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego mężczyźni i kobiety tak bardzo różnią się pod względem reakcji immunologicznych na dym drzewny. Jedną z możliwości jest to, że kobiety i mężczyźni przez tysiące pokoleń mieli różne historie ewolucji w kontakcie z dymem drzewnym, co prowadzi do różnych adaptacji ewolucyjnych. Na przykład kobiety, w porównaniu z mężczyznami, mogły mieć większy i bardziej przewlekły kontakt z dymem pochodzącym z palenisk kuchennych.
"Zastanawiamy się, czy większa ekspozycja na dym drzewny doprowadziła do ewolucyjnej presji na kobiety, aby miały bardziej stępioną reakcję zapalną, co prawdopodobnie doprowadziłoby do zmniejszenia uszkodzeń dróg oddechowych podczas infekcji wirusem." - powiedział Jaspers.
Jeszcze nie podano do wiadomości publicznej badań dotyczących tego, dlaczego mężczyźni podczas przeziębienia cierpią bardziej. Jednak w świetle tej publikacji wydaje się oczywiste, że jeżeli mężczyzna i kobieta są narażeni na dym, a następnie na kontakt z wirusem, to odpowiedź immunologiczna męskiego organizmu jest większa. Po prostu mężczyźni chorują ciężej i wymagają troskliwej opieki ze strony mniej chorej kobiety.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Ostatnią rzeczą, której dziś potrzeba szpitalom, są kłopoty z fiskusem. Ten zaś oczekuje zapłacenia przez nie podatku od dochodu w sytuacji, gdy toną w długach, a NFZ zalega z zapłatą części zobowiązań wobec nich.
Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
Ministrowie zdrowia państw Unii Europejskiej zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu papierosowego. Najnowsze rekomendacje unijne obejmą także e-papierosy oraz podgrzewane wyroby tytoniowe.
Proponujemy wprowadzenie centralnego rejestru psychoterapeutów oraz podmiotów szkolących i egzaminujących, co pozwoli zainteresowanym łatwo zweryfikować, czy terapeuta posiada nie tylko certyfikat, ale także odpowiednie kwalifikacje i podlega stałej superwizji. Każdy będzie mógł to szybko sprawdzić.
Resort zdrowia przygotował autopoprawkę do nowelizacji ustawy tytoniowej, która reguluje woreczki nikotynowe. W czwartek rozpatrzy ją Stały Komitet Rady Ministrów. Przedsiębiorcy podnoszą, że przepisy nie były przedmiotem konsultacji publicznych.
W okresie styczeń–październik 2024 r. liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 2,3 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich o 3,4 proc. Aż 25,1 mln dni ubezpieczeni spędzili na L-4 z powodu zaburzeń psychicznych – wynika z danych ZUS.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
Po tym, gdy we włocławskim szpitalu doszło do włamania do skrzynki mailowej sekretariatu, pytamy ekspertów, co mogą teraz zrobić pacjenci i jak ochronić się przed takimi zdarzeniami w przyszłości. Pierwszym krokiem może być zastrzeżenie numeru PESEL.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas