Reakcja immunologiczna organizmu zależy od płci

Jeśli chodzi o wpływ dymu z płonącego drewna na układ oddechowy, a w konsekwencji odporność na choroby, to płeć ma znaczenie.

Publikacja: 26.10.2018 15:22

Reakcja immunologiczna organizmu zależy od płci

Foto: Shutterstock

Naukowcy z University of North Carolina Health Care narażali układ oddechowy mężczyzn i kobiet na działanie dymu drzewnego przed zaszczepieniem ich standardową dawką szczepionki przeciw grypie, co powoduje naturalną, ale łagodną odpowiedź immunologiczną. Okazało się, że mężczyźni wystawieni na działanie dymu drzewnego mieli znacznie wyższe markery reakcji zapalnej w komórkach. Natomiast komórki kobiet reagowały słabiej.

"Rezultatem jest to, że naprawdę musimy wziąć pod uwagę specyficzne dla płci efekty podczas badania dymu drzewnego i innych zanieczyszczeń środowiska, które zagrażają zdrowiu publicznemu", powiedziała doktor Ilona Jaspers, jedna z autorek badania.

Dym drzewny jest jednym z najstarszych zanieczyszczeń środowiska i uważany jest za jedną z głównych przyczyn chorób i śmierci. Naukowcy szacują, że około 40 procent współczesnej populacji ludzkiej, około 3 miliardy ludzi, jest chronicznie narażonych na dym z palącego się drewna i związanej z nim biomasy. Dym ten zawiera dziesiątki toksyn i jest wiązany z wywoływaniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i raka płuc. Badania epidemiologiczne sugerują, że dym drzewny upośledza normalne funkcje płuc i zdolność dróg oddechowych człowieka do obrony przed infekcjami układu oddechowego.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego mężczyźni i kobiety tak bardzo różnią się pod względem reakcji immunologicznych na dym drzewny. Jedną z możliwości jest to, że kobiety i mężczyźni przez tysiące pokoleń mieli różne historie ewolucji w kontakcie z dymem drzewnym, co prowadzi do różnych adaptacji ewolucyjnych. Na przykład kobiety, w porównaniu z mężczyznami, mogły mieć większy i bardziej przewlekły kontakt z dymem  pochodzącym z palenisk kuchennych.

"Zastanawiamy się, czy większa ekspozycja na dym drzewny doprowadziła do ewolucyjnej presji na kobiety, aby miały bardziej stępioną reakcję zapalną, co prawdopodobnie doprowadziłoby do zmniejszenia uszkodzeń dróg oddechowych podczas infekcji wirusem." - powiedział Jaspers.

Jeszcze nie podano do wiadomości publicznej badań dotyczących tego, dlaczego mężczyźni podczas przeziębienia cierpią bardziej. Jednak w świetle tej publikacji wydaje się oczywiste, że jeżeli mężczyzna i kobieta są narażeni na dym, a następnie na kontakt z wirusem, to odpowiedź immunologiczna męskiego organizmu jest większa. Po prostu mężczyźni chorują ciężej i wymagają troskliwej opieki ze strony mniej chorej kobiety.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska