Niedopałki w oceanach gorsze niż tworzywa sztuczne?

Niedopałki papierosów są jednymi z najliczniejszych odpadów, które znajdują się w oceanach. Toksyczne niedopałki trafiają do żołądków zwierząt morskich, a następnie na nasze stoły.

Aktualizacja: 10.12.2019 10:25 Publikacja: 10.12.2019 10:12

Niedopałki w oceanach gorsze niż tworzywa sztuczne?

Foto: AdobeStock

adm

Często, gdy słyszymy termin „zanieczyszczenie oceanów”, na myśl przychodzą nam plastikowe słomki, butelki i inne śmieci z tworzyw sztucznych. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj odpadów, który, zdaniem ekspertów, jest znacznie gorszy, a nie zwraca się na niego wystarczająco dużo uwagi. Są to niedopałki papierosów.

Choć wielu wydają się małe i względnie nieszkodliwe, mogą powodować nieodwracalne szkody w oceanach i żyjącej tam dzikiej przyrodzie. Szczególnie w liczbie, w której obecnie się w nich znajdują.

NBC News opublikowało raport powołujący się na dane zebrane przez organizację pozarządową Ocean Conservancy, która od 1986 roku organizuje sprzątanie plaż. Z danych zbieranych przez organizację od lat 80. wynika, że zebrano już około 60 milionów filtrów papierosowych.

Niektórzy plażowicze pozbywają się filtrów bezpośrednio na plaży. W innych przypadkach są one przenoszone przez deszcz do rzek, a następnie do innych zbiorników wodnych. Finalnie lądują w wielkich wodach i na plażach, gdzie przenoszą je fale.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu ludzie śmiecą niedopałkami papierosów, większość palaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rozległe i szkodliwe może być ich zachowanie, nie tylko dla środowiska i ekosystemów, ale także dla ich samych, jako konsumentów.


Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne