Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 10.12.2019 10:25 Publikacja: 10.12.2019 10:12
Foto: AdobeStock
Często, gdy słyszymy termin „zanieczyszczenie oceanów”, na myśl przychodzą nam plastikowe słomki, butelki i inne śmieci z tworzyw sztucznych. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj odpadów, który, zdaniem ekspertów, jest znacznie gorszy, a nie zwraca się na niego wystarczająco dużo uwagi. Są to niedopałki papierosów.
Choć wielu wydają się małe i względnie nieszkodliwe, mogą powodować nieodwracalne szkody w oceanach i żyjącej tam dzikiej przyrodzie. Szczególnie w liczbie, w której obecnie się w nich znajdują.
NBC News opublikowało raport powołujący się na dane zebrane przez organizację pozarządową Ocean Conservancy, która od 1986 roku organizuje sprzątanie plaż. Z danych zbieranych przez organizację od lat 80. wynika, że zebrano już około 60 milionów filtrów papierosowych.
Niektórzy plażowicze pozbywają się filtrów bezpośrednio na plaży. W innych przypadkach są one przenoszone przez deszcz do rzek, a następnie do innych zbiorników wodnych. Finalnie lądują w wielkich wodach i na plażach, gdzie przenoszą je fale.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu ludzie śmiecą niedopałkami papierosów, większość palaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rozległe i szkodliwe może być ich zachowanie, nie tylko dla środowiska i ekosystemów, ale także dla ich samych, jako konsumentów.
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas