Krowy, podobnie jak ludzie, burzliwie przechodzą okres dojrzewania

Naukowcy odkryli, że krowy mleczne wykazują emocjonalne różnice w zachowaniu w okresie dojrzewania. Podobnie jak u ludzi, potężna dawka hormonów powoduje u nich wahania nastrojów.

Aktualizacja: 12.02.2020 11:55 Publikacja: 12.02.2020 11:37

Krowy, podobnie jak ludzie, burzliwie przechodzą okres dojrzewania

Foto: Pixabay

Badania przeprowadzono na krowach rasy Holstein. Zwierzęta obserwowano w okresie dojrzewania. - Nasze badania wykazały niespójne cechy osobowości w okresie dojrzewania - powiedziała Nina Von Keyserlingk z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Niektóre krowy w okresie dojrzewania stały się bardziej nieśmiałe, inne zaś były bardziej odważne. Część z nich mniej chętnie zabliżała się do nowych osób i przedmiotów, w przeciwieństwie do pozostałych.

Poprzednie badania przeprowadzane na zwierzętach w różnym wieku wykazały, że krowy są stabilne w młodości i po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Brakowało informacji na temat zmian zachodzących w okresie dojrzewania.

Von Keyserlingk i jej była uczennica Heather Neave oceniały krowy pod kątem dwóch cech osobowości. Testowano, jak zachowują się będąc same oraz w towarzystwie nowych przedmiotów i osób.

Naukowcy oceniali odwagę i chęć do odkrywania. Testy przeprowadzono na cielaka w wieku 1-3 miesięcy, roku oraz dwóch i pół roku.

Z badań wynika, że krowy są stabilne w pierwszych okresach życia i po osiągnięciu dorosłości, ale w okresie dojrzewania ich zachowania są trudniejsze do przewidywania.

- Naszym ogólnym celem jest poprawa jakości życia zwierząt w gospodarstwach rolnych - wyjaśniła Neave. - Najlepiej byłoby, gdyby w przyszłości zarządzanie było dostosowane do indywidualnych potrzeb, a nie do stada, tak aby wszystkie cielęta i krowy miały możliwość rozwoju w gospodarstwie i osiągnięcia pełnego potencjału produkcyjnego - dodała.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne