Archeolodzy znaleźli je w marokańskiej Grocie Gołębiej w miejscowości Taforalt na wschodzie kraju, 50 kilometrów od wybrzeża Morza Śródziemnego. Grota ma 30 metrów długości.
Muszelki należą do gatunku Nassarius gibbosulus. Pomalowane są czerwoną ochrą (tlenek żelaza). Prawdopodobnie były nanizane na rzemyk lub przymocowane do ubrania. Ich wiek określono na 85 tys. lat. Dokonali tego specjaliści z marokańskiego laboratorium badań i analiz technicznych i naukowych żandarmerii królewskiej w Maroku oraz w laboratoriach brytyjskich i australijskich.
Ozdobami posługiwali się ludzie z gatunku Homo sapiens. Są to jedne z najstarszych na świecie wyrobów „jubilerskich". W tym samym miejscu w ubiegłym roku archeolodzy znaleźli tuzin takich paciorków, ich wiek określili na 82 tys. lat. W Tanzanii, w parku narodowym Serengeti, amerykański zespół pod kierunkiem prof. Johna Bowera odkrył paciorki wykonane ze skorup strusich jaj. Ich wiek określono na 80 tys. lat. W ekspedycji tej uczestniczył prof. Michał Kobusiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu (informowaliśmy o tym obszernie).
Prawie równie stara jest biżuteria z muszelek Nassarius kraussianus sporządzona 75 tys. lat temu, odnaleziona w jaskini Blombos w RPA. Ten zbiór „klejnotów" (muszelki wielkości paznokcia) składa się z 41 okazów. Ich wiek określono kilkoma różnymi metodami i o pomyłce nie może być mowy.
Mając na uwadze te rewelacje, a także niepozorne rozmiary muszelek, naukowcy z Oxfordu uznali, że mogły zostać przeoczone podczas wcześniejszych badań i dlatego ponownie przeszukali stare zbiory. I znaleźli: dwie przedziurawione muszelki Nassarius gibbosulus w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (wykopane w latach 30. XX wieku w jaskini Skhul w Izraelu) i jeden paciorek z muszelki Nassarius kraussianus w Muzeum Człowieka w Paryżu (wydobyty w latach 40. ubiegłego wieku w algierskiej jaskini Qued Djebbana). Wiek muszelek z Londynu określono na co najmniej 100 tys. lat, z Paryża na 75 – 90 tys.