Gra nazywa się "Foldit". To chytry pomysł wykorzystania potrzeby rywalizacji między grającymi dla ściśle naukowego celu. Reguły gry są równie proste jak popularnej gry komputerowej "Tetris". Elementy gry trzeba ułożyć w określonym porządku, aby uzyskać obraz końcowy. Elementami w grze "Foldit" są schematy łańcuchów białkowych, które obecne są w każdej komórce naszego organizmu.
Łańcuchy te przyjmują postać nitek, które w procesie tzw. zwijania białek przyjmują sztywną strukturę, co jest niezbędnym warunkiem, aby białko pełniło właściwą rolę biochemiczną. Na ekranie gracz widzi plątaninę nitek, a jego zadaniem jest dopasowanie do siebie kolejnych elementów. Aby opanować grę, wystarczy 20 minut.
"Foldit" oferuje podobne możliwości jak inne gry w Internecie: gracze mogą tworzyć własne profile, budować zespoły, mogą też ze sobą rozmawiać.
Nauka zna ponad 100 tys. różnych ludzkich białek, które wchodzą w skład każdej komórki. Odgrywają one zasadniczą rolę we wszystkich procesach biologicznych, biorą udział w transporcie wielu cząsteczek i jonów (np. hemoglobina przenosząca tlen), służą jako przeciwciała oraz przekazują impulsy nerwowe. Naukowcy znają wiele genetycznych sekwencji białek, nie wiedzą do końca, jak powstają większe struktury pełniące ważne funkcje biologiczne. Symulacje komputerowe, które doprowadziłyby do trafienia na właściwy kształt białka, musiałyby trwać latami.
– Mamy nadzieję zmienić sposób, w jaki osiągamy wyniki naukowe, oraz osoby, które w takich badaniach uczestniczą – powiedział Zoran Popovic, jeden z twórców gry. – Naszym ostatecznym celem jest zainteresowanie grą jak największej liczby zwyczajnych ludzi. Mogą być oni kandydatami do Nagrody Nobla.