Reklama
Rozwiń

Picie naukowe, czyli eksperyment z piwem

Procenty uderzają do głowy zaledwie sześć minut po wypiciu – wykazały najnowsze testy w Niemczech

Publikacja: 24.06.2009 01:33

Pierwszy raz zespół naukowców testował na ludziach działanie alkoholu

Pierwszy raz zespół naukowców testował na ludziach działanie alkoholu

Foto: Corbis

Przeprowadzili je naukowcy niemieccy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu. Dotychczas tego rodzaju badania, mające na celu wykazanie szkodliwego wpływu alkoholu na mózg, prowadzono wyłącznie na zwierzętach. Tym razem pionierskiemu doświadczeniu po raz pierwszy poddani zostali ludzie.

W zasadzie już wcześniej badacze wiedzieli, że mózg reaguje bardzo szybko na alkohol, ale chcieli dowiedzieć się precyzyjnie, jak przebiega ten proces.

W eksperymencie uczestniczyli ochotnicy, ośmiu mężczyzn i siedem kobiet. Sączyli podawane dawki (trzy szklanki piwa lub dwa kieliszki wina) powoli, w pozycji leżącej, przez słomkę długości 90 cm. Ich mózgi badane były skanerem. Naukowcy dążyli do tego, aby w sposób kontrolowany ochotnicy osiągali stężenie alkoholu na poziomie od 0,05 do 0,06 proc. Taki poziom uniemożliwia na przykład prowadzenie samochodu, ale jeszcze nie powoduje groźnego dla zdrowia, silnego zatrucia. Skaner umożliwiał badaczom obserwowanie drobnych zmian w strukturze komórkowej mózgu, wywoływanych przez alkohol.

Obraz ze skanera pokazywał wyraźnie, że ilość substancji chemicznej chroniącej normalnie komórki mózgu malała, w miarę jak rosło stężenie alkoholu. Mózgi mężczyzn i kobiet reagowały tak samo.

Neurolodzy z Heidelbergu przekonali się, że niebezpieczne działanie alkoholu na mózg może trwać tylko chwilę, ale wraz z upływem czasu pojawiają się kłopoty z regeneracją komórek.

– Uzyskane wyniki wskazują, że zmiany w metabolizmie mózgu po umiarkowanym spożyciu alkoholu u osób w pełni zdrowych są całkowicie odwracalne. Zespołem naukowców kierował dr Armin Biller.

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach