To resweratrol, organiczna substancja z grupy polifenoli, występujący w orzeszkach ziemnych, jeżynach, morwie, skórkach winogron, czerwonym winie. Ma on jeszcze korzystniejszy wpływ na zdrowie, niż dotychczas sądzono.
Naukowcy dowiedli już kilka lat temu, że resweratrol obniża poziom cholesterolu, wpływa korzystnie na układ krążenia, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Do tych zalet dochodzi jeszcze jedna: hamuje łaknienie i nadmierne przybieranie na wadze. Stwierdzili to francuscy badacze z Centre National de la Recherche Scientifique. Komunikat o wynikach ich prac zamieszcza BioMed Central Physiology.
[srodtytul]Zimowe lenistwo[/srodtytul]
Wcześniejsze badania wykazały już, że resweratrol wpływa na zmniejszanie masy ciała myszy zmodyfikowanych genetycznie w ten sposób, aby nadmiernie nie przybierały na wadze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ resweratrol aktywuje enzym regulujący metabolizm – zużywanie glukozy i tłuszczów. Enzym ten, nazwany SIRT1 (badania Uniwersytetu Wisconsin), okrzyknięto zabójcą kalorii. Jednak dotychczas nie prowadzono takich badań na małpach naczelnych. Tym razem naukowcy przeprowadzili doświadczenie na lemurkach myszatych Microcebus murinus.
Zwierzęta te charakteryzują się tym, że otyłość występuje u nich sezonowo. Zimą lub w warunkach laboratoryjnych, gdy mają dostęp do światła dziennego tylko przez sześć – osiem godzin, w ciągu kilku tygodni ich waga podwaja się. Właśnie ze względu na tę cechę badacze wybrali do eksperymentu te zwierzęta. Stworzyli im sztuczne zimowe warunki – krótkie dni podczas pięciu tygodni. W tym czasie do pokarmu części zwierząt dodawany był resweratrol w ilości 200 miligramów dziennie na kilogram wagi. Inne nie otrzymywały tej substancji. Po pięciu tygodniach okazało się, że zwierzęta karmione resweratrolem przytyły pięciokrotnie mniej niż pozbawione tej substancji.