Zmodyfikowane komary zwalczą chorobę, którą roznoszą

Genetycznie zmodyfikowane owady mogące zatrzymać epidemię wirusowej dengi wyhodowali naukowcy z Malezji

Publikacja: 26.01.2011 18:16

Zmodyfikowane komary zwalczą chorobę, którą roznoszą

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Samice Aedes aegypti przenoszą groźne choroby wirusowe. Denga, żółta febra i chikungunya to zmory mieszkańców południowo-wschodniej Azji.

Po latach prac w laboratorium naukowcom udało się wyhodować samce ze zmodyfikowanym materiałem genetycznym. Modyfikacja ma im uniemożliwić posiadanie potomstwa lub sprawić, by było słabsze. W ramach eksperymentu naukowcy wypuścili 6 tys. komarów mutantów w niezamieszkanym rejonie. W podobnym miejscu uwolnili taką samą liczbę dzikich komarów, aby porównać ilość owadów w obu miejscach.

Eksperci mają nadzieję, że uwalniając samce do środowiska, uda się ograniczyć liczbę komarów, a w konsekwencji powstrzymać rozprzestrzenianie się dengi, choroby, która w ubiegłym roku zabiła w Malezji 134 osoby. Wywoływana jest przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Głównymi objawami są: gorączka, silne bóle i sztywność stawów, wysypka i bóle gałek ocznych. U chorych następuje szybki spadek płytek krwi. W Malezji dotychczasowe wysiłki, aby ograniczyć ilość roznoszących wirusy komarów, spełzły na niczym.

W ubiegłym roku badacze z Kajmanów na Karaibach przeprowadzili eksperyment. Na obszarze 18 ha wypuszczali zmodyfikowane owady. Kiedy przystąpili do kontrolowania ich ilości na tym terenie, okazało się, że jest ich mniej o 80 proc. niż dzikich na obszarze o takiej samej powierzchni.

Akcja malezyjskich władz spotkała się krytyką ekologów. Obawiają się nieprzewidzianych konsekwencji, powstawania kolejnych mutacji. A luka, jaka pozostanie po komarach, będzie wypełniona przez inne gatunki owadów, które także mogą roznosić choroby.

Prof. Duane Gubler z Duke-NUS Graduate Medical School w Singapurze uważa, że modyfikacja komarów przyniesie skutek, jeśli będzie szła w parze z innymi metodami walki z chorobą. Jakimi? Badacze z Uniwersytetu Stanu Michigan odkryli, że bakteria Wolbachia hamuje wirusy wywołujące dengę. Trwają prace nad sposobem infekowania owadów.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku