Pigułka dla panów

Naukowcy odkryli mechanizm, który może pomóc w stworzeniu doustnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn

Publikacja: 07.06.2011 19:05

Pigułka dla panów

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Testy przeprowadzono na razie na zwierzętach. Niewielkie ilości substancji zakłócającej działanie receptorów kwasu retinowego skutecznie blokowały produkcję nasienia u samców myszy. Co najważniejsze — efekt jest w pełni odwracalny. Naukowcy z Centrum Medycznego Columbia University nie zaobserwowali u zwierząt żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Zespół, którym kierowała dr Debra Wolgemuth, oparł się na wcześniejszym spostrzeżeniu, iż blokowanie receptorów kwasu retinowego zaburza proces spermatogenezy. Tym samym nie powstaje nasienie. Wiadomo było również — i to od prawie 100 lat — że wyłączenie z diety witaminy A (będącą źródłem m.in. kwasu retinowego) powoduje męską niepłodność.  Dr Wolgemuth natrafiła również na wyniki badań firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb nad potencjalnym lekiem przeciwzapalnym mogącym przydać się w walce z chorobami skóry. Podczas testów cząsteczki potencjalnego leku okazało się, że powoduje ona zmiany w jądrach podobne do tych, które chcieli wywołać naukowcy.

Bristol-Myers Squibb porzucił dalsze prace nad lekiem, a jego naukowcy uznali ją za potencjalnie toksyczną.

— Byliśmy zaintrygowani. Co dla jednego toksyczne, może u innego działać antykoncepcyjnie — mówi dr Wolgemuth.

Substancję postanowiiono przetestować na myszach. Stosunkowo niewielka dawka (miligram na kilogram masy ciała) dawała pożądany skutek. A przy tym nie zaobserwowano negatywnych efektów ubocznych — podwyższonego ryzyka chorób układu krążenia, czy zmniejszonego libido.

— Jak dotąd wszystkie nasze myszy kopulują dość chętnie — zapewnia dr Wolgemuth.

- Dodatkową zaletą tej substancji jest to, że może być przyjmowana doustnie, jako tabletka. A nie w zastrzyku — komentuje dr Sanny Chung, która należy do zespołu z Columbia University. — Bardzo szybko wpływa na produkcję nasienia, a jeszcze szybciej efekt ten ustępuje po przerwaniu podawania środka, gdy pożądany jest powrót do pełnej płodności.

Naukowcy wiedzą jednak, że konieczne są dłuższe badania nad bezpieczeństwem podobnej pigułki dla panów. Obserwacja musi trwać wiele lat, ponieważ trzeba mieć pewność, że jej efekty są odwracalne.

— Mamy nadzieję, że w niezbyt odległej przyszłości damy ludziom większy wybór — zapewnia dr Chung.

Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem