To, o czym myślimy, jest naszą tajemnicą, prawda? A intencje pozostają w ukryciu tak długo, jak długo nie zdecydujemy się obrócić ich w czyn? Nieprawda. Specjaliści potrafią na podstawie analizy aktywności naszego mózgu odczytać, o czym myślimy, i przewidzieć, co zamierzamy za chwilę zrobić.
Badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu Zachodniego Ontario mogą nawet zarejestrować tak subtelne różnice jak to, którą ręką sięgniemy po kubek czy w jaki sposób go złapiemy. I to wszystko zanim podejmiemy rzeczywistą akcję. Dowodzą tego eksperymenty prowadzone przez zespół Jasona Gallivana z uniwersyteckiego Centrum Badań nad Umysłem.
Między myślą a działaniem
– To ważny krok w zrozumieniu, w jaki sposób nasz mózg planuje akcje – tłumaczy Gallivan.
Jego zespół przez rok badał grupę ochotników funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI). Ochotników poinstruowano, aby pomyśleli, w jaki sposób chcą chwycić kubek (do wyboru mieli jedną z trzech akcji). Sprawdzając wzór aktywności mózgu, naukowcy mogli na kilka sekund wcześniej ustalić, co zrobi badany człowiek. Wyniki eksperymentu opisali w „Journal of Neuroscience".
Co ciekawe, w przeciwieństwie do obecnie wykorzystywanych systemów „podglądania" pracy mózgu ten jest całkowicie nieinwazyjny. – Neuroobrazowanie pozwala nam się przyjrzeć, w jaki sposób następuje planowanie działania w mózgu, bez konieczności wtykania do niego elektrod – mówi prof. Jody Culham, psycholog z Uniwersytetu Zachodniego Ontario.