Matki bez papierosów

Palenie papierosów przez kobiety w ciąży znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u ich dzieci

Publikacja: 12.07.2011 17:26

fot. Wineblat Eugene - Portraits

fot. Wineblat Eugene - Portraits

Foto: Flickr

Zagrożenie deformacją kończyn i rozszczepieniem wargi i podniebienia (tzw. zajęcza warga) wzrasta nawet o 25 - 28 proc. Rośnie również ryzyko niskiej wagi noworodka, a nawet poronienia.

To wyniki zbiorczej analizy 172 badań lekarskich prowadzonych w ostatnich 50 latach. Objęła na prawie 12 mln urodzeń. W 174 tys. przypadków rodziły się dzieci z wadami.

Analizę przeprowadzili naukowcy z University College London. Problem palących kobiet w ciąży staje się coraz poważniejszy. W Wielkiej Brytanii papierosy pali 17 proc. przyszłych matek. W grupie poniżej 20. roku życia — aż 45 proc. — przypominają badacze.

Przytaczane przez naukowców dane powinni skłonić przyszłe matki do definitywnego rozstania się z nałogiem. Ryzyko deformacji kończyn dzieci palących kobiet wzrasta o 26 proc. Zajęczej wargi — o 28 proc. Uszkodzeń układu pokarmowego — 27 proc. Deformacji stóp (tzw. stopa końsko-szpotawa) występuje 28 proc. częściej, a deformacje czaski — aż o jedną trzecią częściej.

- Teraz, kiedy mamy solidne dowody, ostrzeżenia przed paleniem w ciąży powinny wyraźniej informować o zagrożeniu wadami rozwojowymi, na które będą cierpieć dzieci kobiet palących podczas ciąży — mówi sieci BBC prof. Allan Hackshaw, kierujący zbieraniem danych.

Naukowiec przytacza również zdumiewające wyjaśnienia kobiet, które zdecydowały się świadomie palić podczas ciąży. — Ciągle niektóre z nich uważają, że jeżeli będą palić dziecko będzie mniejsze, a przez to przejdą łatwiej poród. Ale nie myślą, że takie postępowanie odbije się na całym życiu dziecka — mówi prof. Hackshaw.

Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku