Pytanie o przyczyny szybkiego wymarcia neandertalczyków po przybyciu przedstawicieli Homo sapiens to jeden z największych problemów antropologii. Co takiego się stało, że po ok. 300 tys. lat dominacji w Europie neandertalczycy zniknęli w ciągu kilkunastu tysięcy lat? Czy my, przedstawiciele Homo sapiens, górowaliśmy nad nimi inteligencją? To nie był nasz największy atut – twierdzą naukowcy na łamach dzisiejszego „Science".
„To pierwsze badania dowodzące, że mieliśmy ogromną liczebną przewagę w porównaniu z neandertalczykami" – piszą badacze z Uniwersytetu Cambridge. „W ten sposób rozwiązujemy jedną z najdłuższych i najbardziej kontrowersyjnych debat – nad zniknięciem populacji neandertalczyków".
Najazd
Dziś naukowcy uważają, że Homo sapiens zaczął wypierać neandertalczyków już 40 tys. lat temu. Ostatnie ślady naszych kuzynów pochodzą sprzed 30 – 25 tys. lat.
Analizy prowadzone przez sir Paula Mellarsa, emerytowanego profesora prehistorii i ewolucji człowieka Uniwersytetu Cambridge, oraz doktorantki Jennifer French wskazują, że ludzie anatomicznie współcześni przybyli z Afryki do Europy w ogromnej sile. Według szacunkowych ocen było nas dziesięć razy więcej niż neandertalczyków.
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge badali ślady neandertalczyków i Homo sapiens w rejonie Perigord. To region w południowo-zachodniej Francji, pokrywający się z dzisiejszym departamentem Dordogne. Właśnie tu znajduje się słynna grota Lascaux z paleolitycznymi malowidłami.