Zarodniki bakterii Clostridium sporogenes mogą rozwijać się w guzach rakowych, bo nie potrzebują tlenu do życia. Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Maastricht w Holandii opracowali sposób genetycznej modyfikacji, który pozwala bakterii włączyć enzym pełniący funkcję transportera leku. W testach na zwierzętach lek był podawany do krwiobiegu i uaktywniany przez enzym.

– Clostridia to stara grupa bakterii, które rozwinęły się na Ziemi, zanim powstała bogata w tlen atmosfera – powiedział prof. Nigel Minton – szef zespołu badawczego. – Gdy zarodniki bakterii zostaną wszczepione do organizmu pacjenta z chorobą nowotworową, będą rosnąć tylko w środowisku pozbawionym tlenu, czyli w centrum guzów litych. Możemy je wykorzystać do zabijania komórek nowotworowych, te zdrowe pozostaną nietknięte. Zarodniki rozwijają się tylko w guzach litych, takich jak rak piersi, prostaty, mózgu.

Wyniki pracy uczonych zostaną zaprezentowane podczas jesiennej konferencji na Uniwersytecie York. Zespół planuje rozpocząć badania kliniczne w 2013 roku.

– Znalezienie sposobu na "wycelowanie" lekiem w komórki nowotworowe i pozostawienie w spokoju zdrowych jest kluczowym celem badaczy na całym świecie – powiedział Nell Barrie z Cancer Research UK. – Ale to trudny problem, zwłaszcza że każdy nowotwór jest inny. Działanie enzymu nie zostało sprawdzone u pacjentów, minie trochę czasu, zanim naukowcy przekonają się, czy wykorzystanie bakterii przyniesie korzyści w leczeniu ludzi.