Naukowcy najpierw zbadali materiał genetyczny świni domowej rasy Duroc. Potem wyniki porównali z materiałem genetycznym wcześniej znanych dzikich i domowych świń z Europy i Azji. Wyniki prac opublikowali w wydaniu magazynu "Nature" z 15 listopada.

Zespół badaczy wyodrębnił geny świń potencjalnie związane z chorobami. Wiedza, jaka uzyskali pozwoli na lepsze wykorzystanie popularnych zwierząt hodowanych na całym świecie.

Badania te pozwalają odtworzyć powiązania ewolucyjne, jakie zachodzą między  zwierzętami. Naukowcy podkreślają fakt szybkiej ewolucji genów biorących udział w kształtowaniu systemu immunologicznego i zmysłu powonienia. Świnie mają bardzo czuły węch. Pozwala on znakomicie wyszukiwać jedzenie. Za ten zmysł odpowiada duża liczba genów.

Autorzy artykułu w "Nature" dodają, że zidentyfikowali także warianty genetyczne, które prowadzą do chorób, także tych, jakie występują u ludzi. To stwarza możliwości wykorzystania świń - w większym niż dotychczas stopniu w badaniach biomedycznych.