Amerykańscy, kanadyjscy i brytyjscy naukowcy w latach 1997-2004 przebadali prawie 217 tys. ludzi, by zbadać zagrożenia związane z paleniem, ale i korzyści z rzucenia palenia.
Na podstawie tych badań stwierdzili, że w przypadku nałogowych palaczy śmiertelność z powodu raka, chorób serca, udarów mózgu i chorób układu oddechowego jest aż trzykrotnie wyższa niż u osób niepalących.
Dr Prabhat Jha, założyciel i dyrektor Center for Global Health Research w szpitalu św. Michała w Toronto na podstawie badań stwierdził także, że nie ma już znaczących różnic między liczbą umierających z powodu palenia kobiet i mężczyzn. Kobiety palą równie dużo i równie długo jak mężczyźni, i równie często umierają na choroby spowodowane paleniem.
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób papierosy powodują w USA 200 tysięcy zgonów rocznie - to więcej niż zgony spowodowane zakażeniem wirusem HIV, używaniem narkotyków lub alkoholu, wypadkami samochodowymi, samobójstwami i morderstwami łącznie.
Dobre wiadomości
Niepalący aż dwukrotnie częściej, w porównaniu do osób palących, dożywają 80. r.ż. Badania wykazały jednak również, że rzucenie palenia w wieku od 25-34 lat uratuje nam dziesięć lat życia, w wieku od 35 do 44 r.ż. - 9 lat, a w wieku od 45 do 54 r.ż. - 6 lat w porównaniu do osób palących.