Być może wkrótce obok powiedzenia, że „ktoś kogoś małpuje", pojawi się podobne, ale odwrotne, że „ktoś kogoś człowiekuje".
Hercules i Leo to zwierzęta, na których badacze z Uniwersytetu Stony Brook w stanie Nowy Jork przeprowadzają eksperymenty medyczne. Organizacja Nonhuman Rights Project od dwóch lat stara się o uwolnienie ich od tego obowiązku. Oskarżyła uniwersytet o nielegalne przetrzymywanie Herculesa i Leo, nielegalne – ponieważ bez sądowego wyroku.
Nie wiadomo, co postanowi sąd, ale obrońcy szympansów już częściowo dopięli swego: sędzia Barbara Jaffe wezwała przedstawiciela uniwersytetu (oczywiście będzie nim adwokat) do stawienia się 6 maja 2015 r. przed nowojorskim sądem w celu wyjaśnienia, jakim prawem zwierzęta te są więzione i poddawane działaniom szkodzącym ich zdrowiu. Stwierdziła także, że Herculesowi i Leo „przysługuje prawo do wysłuchania ich argumentów", które przedstawi Stephen Wise, prawnik zaangażowany przez Nonhuman Rights Project. Będzie postulował, aby przyznać Herculesowi i Leo, a tym samym szympansom w ogóle, a także wszystkim małpom człekokształtnym, statusu osoby nieludzkiej.