Czujniki tatuażowe w medycynie

Monitoring organizmu może przyjąć formę ornamentu na skórze.

Aktualizacja: 03.04.2018 20:50 Publikacja: 03.04.2018 19:06

Czujniki tatuażowe w medycynie

Foto: Lunghammer

Badacze Graz University of Technology opracowali elektrody tatuażowe, wykonane za pomocą drukarki atramentowej, które są szczególnie przydatne do długotrwałej diagnostyki medycznej.

W przypadku takich metod pomiaru, jak elektrokardiogram (EKG) i elektromiografia (EMG), elektrody żelowe są preferowanym narzędziem do odczytywania impulsów elektrycznych płynących z serca lub innych mięśni. W praktyce klinicznej sztywne czujniki nie są zbyt wygodne, a ponadto wyraźnie ograniczają mobilność pacjentów. Żel na elektrodach szybko wysycha, dlatego możliwości wykonywania pomiarów przy użyciu tego rodzaju elektrod w dłuższym okresie są ograniczone.

Francesco Greco z Instytutu Fizyki Ciała Stałego w TU Graz opracował nowatorską metodę, która proponuje przeniesienie impulsów z ciała człowieka na maszynę przy użyciu drukowanych elektrod tatuażowych.

W prezentowanej technologii polimery przewodzące są drukowane na komercyjnym papierze tatuażowym, tworząc w ten sposób układy elektrod jedno- lub wielowarstwowych. Zewnętrzne złącza, niezbędne do przesyłania sygnałów, są zintegrowane bezpośrednio z tatuażem.

Papier tatuażowy to rodzaj materiału transferowego, pozwalającego na przeniesienie bezpośrednio na skórę grafiki wydrukowanej na zwykłej drukarce. Wykonuje się w ten sposób tymczasową, łatwą do usunięcia kalkomanię, podobną do tych załączanych czasem do opakowań gumy do żucia dla dzieci. Wykonane w ten sposób elektrody są następnie nakładane na skórę. Dzięki grubości poniżej jednego mikrometra są praktycznie niewyczuwalne przez użytkownika i mogą być używane w miejscach, w których nie można zainstalować tradycyjnych elektrod – na przykład ze względu na pracę skóry.

Inną zaletą elektrod drukowanych na papierze transferowym jest to, że mogą być one perforowane bez wpływu na przewodność elektrody i transmisję sygnału. Dzięki temu wzrost włosów przestaje zakłócać pracę elektrody i nie wpływa na jakość sygnału. To eliminuje błędy powstające przy tradycyjnych metodach. Tatuaże mogą być wydrukowane w dowolnych rozmiarach, co pozwala dostosować je do budowy fizjologicznej pacjenta.

Obecnie zespół pracuje nad rozwiązaniem, które pozwalałaby na wysyłanie i odbieranie sygnałów metodą bezprzewodową, dzięki temu można by nie tylko mierzyć impulsy płynące z organizmu, ale także stymulować wybrane grupy mięśni. Stąd już tylko krok do elektrod, które w trybie ciągłym będą kontrolować pracę naszego organizmu, natychmiast zgłaszając wszelkie usterki.

Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne