Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.06.2018 12:50 Publikacja: 13.06.2018 12:50
Foto: Stock Adobe
Nie we wszystkich zakątkach globu turystyka jest tak intensywna, ale i tak odpowiedzialna jest, w skali świata, za emisje 8 proc. gazów cieplarnianych, i wskaźnik ten stale wzrasta - a to wywiera istotny wpływ na klimat. Jednak trudno oczekiwać, że znajomość tych liczb skłoni ludzi do pozostawania w domu podczas wakacji, lub choćby tylko ograniczania podróży do własnego kraju.
W porównaniu z innymi gałęziami przemysłu, czy nawet z rolnictwem, turystyka nie wyrządza więcej szkód środowisku naturalnemu. W dodatku wiele państw realizuje projekty zmierzające do uczynienia z turystyki działalności maksymalnie ekologicznej, ponieważ ten rodzaj aktywności staje się coraz bardziej intensywny. W 2009 roku wydatki związane z turystyką wyniosły 2,5 bln dolarów, w 2013 wzrosły do 4,7 bln.
"Uważamy, że ze względu na wysoką i stale rosnącą aktywność, sektor turystyczny będzie wpływał na rosnąca emisje gazów cieplarnianych w skali świata" - napisali australijscy naukowcy w artykule dotyczącym tego problemu, opublikowanym na łamach pisma "Nature climat change", zespołem kierował prof. Manfred Lenzen z Uniwersytetu w Sydney.
Australijscy naukowcy analizowali sytuację w 160 krajach. - Dokonana przez nas analiza jest pierwszym tego rodzaju studium dotyczącym całego globu, na tej podstawie mówimy o realnych kosztach turystyki, obejmujących wszystko, od kiełbasek na plaży do pamiątkowych magnesów przyczepianych do drzwi lodówek - podkreśla dr Arunima Malik.
Turystyka jest najintensywniejsza w najbogatszych krajach, mieszkańcy tych państw uprawiają turystykę krajowa i zagraniczną. Dlatego to właśnie oni najbardziej przyczyniają się do wzmożonej emisji dwutlenku węgla. Prym wiodą pod tym względem Stany Zjednoczone, wyprzedzając Chiny, Niemcy i Indie.
Amerykanie, udający się w celach turystycznych do Kanady, powodują rocznie emisje 75 milionów ton węgla, do Meksyku - 47 milionów ton, do Wielkiej Brytanii - 12 milionów, do Japonii - tyle samo.
Dla porównania, Francuzi odwiedzający sąsiednie Niemcy emitują 6,2 mln ton, po drodze do Wielkiej Brytanii - 5,8 mln, do Belgii - 3,6 mln ton.
Studium australijskich badaczy wyraźnie pokazuje, że rozwój turystyki ma związek ze wzrostem poziomy życia, z podróżowaniem coraz dalej, z coraz powszechniejszym korzystaniu z transportu lotniczego. tendencji tej nie da się odwrócić, dlatego turystyka będzie powodowała coraz większą emisję dwutlenku węgla, mimo postępu technologicznego i rosnącej świadomości osób podróżujących.
W tej sytuacji, ludziom podróżującym po świecie, a choćby tylko ograniczającym się do własnego kraju, prof. Manfred Lenzen sugeruje jedno proste wyjście: płacić więcej, co oznacza " płacić za prawo do zanieczyszczania" - tak jak to robi wiele branż przemysłowych.
- W praktyce wyglądałoby to mniej więcej tak: Podróż tam i z powrotem miedzy melbourne a Wielką Brytanią kosztowałaby dodatkowo 425 dolarów (australijskich), aby zrekompensować emisje zanieczyszczeń.Podróż tam i z powrotem między Sydney a Brisbane kosztowałaby dodatkowo 45 dolarów. Czy jesteśmy na to przygotowani? - zastanawia się prof. Lenzen.
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Chcielibyśmy pewnie, by globalne zdrowie publiczne skoncentrowane było na walce z otyłością, cukrzycą i nowotworami. Okazuje się jednak, że znacznie bardziej istotne może się okazać wypuszczanie do środowiska transgenicznych komarzych samców.
Wbrew przeciwnikom ekologów, Ostatnie Pokolenie to nie terroryści. Co nie zmienia faktu, że działa ono w sposób kompromitujący ideę walki ze zmianami klimatu.
Najlepiej byłoby, gdyby aktywiści klimatyczni protestowali w lasach, a rolnicy na polnych drogach, wtedy nikomu by nie przeszkadzali.
Komisją nadzwyczajną ds. zwierząt w Sejmie pokieruje wpływowa polityk. Jednak nie oznacza to szybkich prac. Powód? Niechęć mieszania się w kampanię przed wyborami prezydenckimi.
Aktywiści ekologiczni wydali oświadczenie, w którym odpowiedzieli na słowa premiera Donalda Tuska. Szef rząd poinformował, że wezwał służby do zdecydowanego reagowania na akcje polegające na blokowaniu dróg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas