Na niektóre z wakacyjnych wspomnień kładzie się cień. W pamięci przechowują się nie tylko wrażenia z wycieczek, ale i dyskomfort, jaki może im towarzyszyć. Większość osób planujących wypad w góry wie, że należy zaopatrzyć się w dobre buty, ale do miejskich wędrówek już nie przykładamy takiej wagi. Jednak całodzienne zwiedzanie zabytków nie mniej obciąża stopy, niż przemierzanie górskiego szlaku.
Czym jest dobry but
Oczywiste jest, że poszukiwanie dobrych butów zależy od rodzaju planowanej aktywności. Warto przyjrzeć się tej kwestii. Jakiego materiału potrzebujemy – czy ma to być wodoszczelna membrana, czy tkanina dobrze „oddychająca"? Kiedyś te dwie właściwości wykluczały się, jednak obecnie dzięki nowoczesnym technologiom można znaleźć obuwie łączące obie te cechy. Warto też zwrócić uwagę na szwy. Im więcej przeszyć, tym mniejsza wodoodporność. Nie można, rzecz jasna, przewidzieć pogody podczas urlopu, ale mniej więcej da się przewidzieć warunki, jakie zastaniemy na miejscu.
Drugim kryterium przy wyborze obuwia jest rodzaj podeszwy. Mamy do wyboru różne stopnie twardości i elastyczności oraz całą gamę bieżników. Profilowanie podeszwy powinno być inne, gdy istnieje ryzyko zsunięcia się po mokrej pochyłości, a inne, gdy większość trasy będziemy pokonywać na płasko ukształtowanym terenie.
Podobnie ma się sprawa z wysokością cholewki. Tu wchodzi grę jeszcze jedno kryterium – rozmiary bagażu, który będziemy dźwigać na plecach. Wyższe buty zapewniają większą stabilność, gdy przemierzamy trudny teren z dużym obciążeniem.
To, co jest niezwykle ważne przy doborze butów, to rozmiar. Podczas biegania i wędrówek stopy nieco puchną i to, co w sklepie wydawało się idealne, może okazać się niewygodne na szlaku. Dlatego najlepiej wybrać się na zakupy po południu, gdy nogi są już nieco zmęczone.