Wyobraźmy sobie zapach pełnej popielniczki lub płonących włosów. A gdyby takiego rodzaju aromaty były obecne w twoim życiu, ale bez rzeczywistego źródła?
Zdolność do identyfikacji zapachów z wiekiem maleje. Z drugiej poprawia się widmowa percepcja zapachu. W jednym z wcześniejszych badań wykorzystujących dane ze szwedzkiej społeczności wykazano, że 4,9 proc. osób powyżej 60. roku życia odczuwa fantomowe zapachy. Zjawisko dwa razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
– Problemy z zapachem są często pomijane. A mogą mieć duży wpływ na apetyt, preferencje żywieniowe i zdolność wyczuwania sygnałów niebezpiecznych, takich jak ogień, wycieki gazu i zepsute jedzenie – mówi Judith A. Cooper z The National Institute on Deafness and Other Communication Disorders.
Lekarz medycyny dr Donald Leopold z KatedryChirurgii w University of Vermont Medical Center w Burlington dodaje, że pacjenci, którzy odczuwają silne fantomowe zapachy, bardzo cierpią z tego powodu i często nie mogą utrzymać prawidłowej wagi.
Inne czynniki ryzyka wystąpienia upiorów fantomowych obejmują uraz głowy, suchość w ustach, ogólny zły stan zdrowia i niski status społeczno-ekonomiczny.