Władca pochowany został w Xigaoxue w prowincji Henan niedaleko rzeki Huang He w pobliżu starożytnej stolicy Anyang. Od 208 do 220 r. n. e. Cao Cao rządził Królestwem Wei. Do władzy doprowadziły go zabiegi dyplomatyczne oraz niezwykły talent dowódcy wojskowego. Zbudował najlepiej prosperujące i najsilniejsze państwo w północnych Chinach podczas okresu Trzech Królestw, kiedy Chiny miały trzech różnych władców. Według źródeł historycznych zmarł w wieku 65 lat.
„Wykopaliska były prowadzone niemal od roku i będziemy prowadzili je w tym miejscu dalej” napisał w komunikacie cytowanym przez agencje Guan Qiang z Państwowego Urzędu Dziedzictwa Narodowego. „Ale bazując nawet na tym, co dotychczas odkopaliśmy, możemy mieć pewność, że to mauzoleum należało do Cao Cao”. Do podziemnego grobowca prowadzą szerokie schody, cały kompleks ma ponad 700 m. kw. W grobowcu naukowcy odnaleźli szczatki trzech osób: mężczyzny w wieku około 60 lat oraz dwóch kobiet, jednej w wieku ok. 50 lat, drugiej pomiędzy 20 a 25 lat. Archeolodzy sądzą, że to szczątki Cao Cao, żony władcy i jej służącej.
Wiele przedmiotów znalezionych w grobowcu zostało podpisanych jako rzeczy osobiste używane przez „Króla Wu z Wei”, jak pośmiertnie tytułowano Cao Cao. Podczas wykopalisk uaktywnili się także rabusie. Władze odebrały im pomalowane płyty kamienne ze scenami z życia Cao Cao.