Woda pomaga nam zrelaksować się, schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę. Samopoczucie poprawiają regularne wizyty na pływalni, a także kąpiele w basenach termalnych czy w wodach leczniczych. Dysponujące niejednokrotnie źródłami termalnymi parki wodne przyciągają całe rodziny – wizyta w takim miejscu to frajda dla dzieci, a dla dorosłych czasem okazja do skorzystania z sauny, centrum fitness lub masażu. W ofercie sanatoriów i niektórych ośrodków spa znajdują się kąpiele w wodach o właściwościach leczniczych. Łagodzą one wiele schorzeń, poprawiają stan skóry, często także nastrój.
Również ośrodki lecznicze i centra spa proponują zabiegi wodne. Regularnie stosowane bicze szkockie pomagają rozluźnić mięśnie i wymodelować sylwetkę. Podobnie efekty przynoszą masaże podwodne w specjalnie do tego przeznaczonych wannach. Centra Spa & Wellness zapraszają z kolei na kąpiele z domieszką aromatycznych olejków: to pewny sposób na poprawę samopoczucia.
Woda termalna jest wykorzystywana nie tylko do kąpieli w basenach termalnych, parkach wodnych i ośrodkach spa. Sprzedawana jest także jako kosmetyk do rozpylania na twarzy w postaci mgiełki lub kropel wody. Woda termalna wchodzi również w skład innych kosmetyków: kremów, mleczka, emulsji. Jej szczególne właściwości uzależnione są od źródła, z którego pochodzi i tego, w które z minerałów lub mikroelementów jest szczególnie bogata. Zazwyczaj w wodach termalnych znajdują się minerały i mikroelementy, takie jak magnez, cynk, wapń, nikiel, srebro, kwarc, miedź, kobalt, skaleń, minerały nieprzezroczyste, krzem, potas sodowy, węglany, wodorowęglan, siarka, siarka koloidalna, krzemionka.
Wody termalne pomagają skórze odzyskać zdrowy wygląd, działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia, poprawiają elastyczność skóry, hamują powstawanie wolnych rodników, pomagają chronić skórę przed promieniami UV i odzyskać świeżość w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niejednokrotnie zastępują tonik do twarzy lub płyn do demakijażu. Wody termalne produkowane są głównie w laboratoriach francuskich firm: Vichy, Avene czy La Roche-Posay, ale na rynku dostępne są także wody hiszpańskie, włoskie oraz polska woda termalna Iwostin (na bazie wód z Iwonicza-Zdroju).
Dr Renata Budzicz, specjalistka dermatolog