Najwięcej zadań znajdziemy w pozycji „Popraw swoją kreatywność” Andrzeja Bubrowieckiego. Przypomina ona zeszyt ćwiczeń przeplatany informacjami teoretycznymi.
Poradnikowe podejście do tematu reprezentują „Techniki kreatywności” dr. Matthiasa Nöllkego z Niemiec. Jak przystało na serię „konkrety”, wiedza zawarta w książce została przedstawiona krótko i treściwie.Z kolei „Sześć myślowych kapeluszy” Edwarda de Bono przedstawia bardziej filozoficzną wizję kreatywności. Tytułowe nakrycia głowy symbolizują sześć stylów myślenia. Ich „zakładanie” działa niczym trening przyjmowania różnych punktów widzenia, co pozwala na twórcze podejście do problemów.
De Bono uchodzi za klasyka w dziedzinie metod ćwiczenia mózgu. Zasłynął jako autor tzw. myślenia lateralnego, pozwalającego na spojrzenie na temat z rozmaitych perspektyw.
Nawiązanie do jego koncepcji znajdziemy u Bubrowieckiego i Nöllkego. Książki ich autorstwa są przeglądem rozmaitych technik kreatywności. Burza mózgów, mapa myśli, bisocjacja, prowokacja mentalna – to nazwy tylko kilku z nich.