Najbardziej powszechny dziś szczep wirusa HIV przypuścił zmasowany atak na człowieka między 1884 a 1924 rokiem. Sprzyjała temu rosnąca urbanizacja regionu Afryki Subsaharyjskiej. A konkretnie zagęszczenie na małym obszarze dużej liczby ludności i podejmowanie przez nią ryzykownych zachowań, które prowadzą do zakażenia.
Do tej pory uważano, że wirus zaczął się rozprzestrzeniać wśród ludzi około 1930 roku.
Do weryfikacji dotychczasowej wiedzy na temat HIV przyczyniły się badania zespołu dr. Michaela Worobeya z Uniwersytetu Arizony w Tucson. Zostały one sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut ds. Alergii i Chorób Zakaźnych oraz Fundację Davida i Lucilii Packardów. Wyniki publikuje dzisiejsze wydanie magazynu „Nature”.
Worobey ze swoimi współpracownikami przebadał wiele próbek ludzkich tkanek. Udało mu się zidentyfikować jedną z najstarszych znanych dotychczas genetycznych sekwencji wirusa HIV-1 grupy M. Pochodzi ona z 1960 roku. Została wyizolowana z fragmentu tkanki pobranej z węzłów chłonnych chorej kobiety, mieszkanki Kinszasy. Z tego samego miasta pochodzi również najstarsza dotychczas znana sekwencja wirusa HIV-1 grupy M. Jej źródłem była próbka krwi pobrana od mężczyzny w 1959 roku.
[wyimek]25 mln osób na świecie zabił już wirus HIV. Obecnie żyją z nim 33 mln ludzi (dane Światowej Organizacji Zdrowia, WHO)[/wyimek]