Azvudine był od lipca 2021 roku stosowany w Chinach w terapii niektórych pacjentów zakażonych wirusem HIV-1. Od teraz będzie można go stosować u dorosłych w przypadku "normalnego typu" COVID-19.

W Państwie Środka za osoby cierpiące na COVID-19 "normalnego typu" uznaje się chorych z objawami zapalenia płuc, których stan nie jest jednak poważny.

Czytaj więcej

Australia: Rekordowa liczba chorych na COVID w szpitalach

W Chinach nadal obowiązuje strategia zero COVID - oznacza ona, że władze kraju dążą do całkowitego wygaszenia każdego ogniska koronawirusa, stosując w tym celu masowe testowanie i ścisły reżim kwarantanny.

W lutym w Chinach dopuszczono do terapii na COVID-19 Paxlovid, doustnie podawany lek Pfizera, który stosować można u dorosłych, u których przebieg choroby jest łagodny lub umiarkowany i istnieje ryzyko pogorszenia się stanu pacjenta.

40,4 proc.

U tylu chorych na COVID-19 po podaniu Azvudine poprawa miała nastąpić w ciągu siedmiu dni

W czasie testów klinicznych u 40,4 proc. chorych na COVID-19, którym podano tabletki Azvudine, zaobserwowano poprawę i złagodzenie objawów w ciągu siedmiu dni po podaniu leku (w grupie kontrolnej poprawa następowała w tym czasie u 10,9 proc. osób) - podała w ubiegłym miesiącu firma Genuine Biotech, nie przedstawiając jednak żadnych szczegółowych danych na temat badania.