Miejscem szczęśliwych wykopalisk jest starożytne centrum religijne Sakkara położone 30 kilometrów od Kairu. Polacy prowadzą badania przy zachodniej krawędzi najstarszej, schodkowej piramidy Dżesera wzniesionej 4650 lat temu. Odkopane obiekty pochodzą z okresu Starego Państwa, VI dynastii, sprzed 4300 lat. Zespołem kieruje prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.
[srodtytul]Praca w podziemiach[/srodtytul]
Wspaniałym trofeum jest sarkofag z białego wapienia. Dzięki niemu naukowcy odkryli, że wcale nie był on zrobiony na zewnątrz, ale w grobie. Pod ziemię spuszczono jednolitą bryłę wapienia i dopiero tam ją obrabiano. Jego wnętrza nie wydrążono do końca, ścian zewnątrz nie wygładzono, widnieją na nich ślady po obróbce. Archeolodzy sporządzą odlewy tych śladów i zrekonstruują narzędzia.
Pod sarkofagiem zachowały się drewniane płozy, na nich przesuwano bryłę ważącą 10 ton. Żeby ukształtować wieko sarkofagu, robotnicy wykuli w ścianie grobowca specjalną niszę.
W innych grobowcach Polacy znaleźli sarkofagi drewniane, a nawet pięknie upleciony z trzciny nilowej. Taki okaz nie jest znany z żadnego innego miejsca. Trzcinowy sarkofag również upleciono w grobowcu, jest zbyt duży, aby zmieścił się w otworze prowadzącym do podziemi.