Wątroba ze skóry

Medycyna. Komórki skóry pacjenta posłużą do naprawy uszkodzonych organów

Aktualizacja: 10.10.2009 01:22 Publikacja: 10.10.2009 01:05

Wątroba

Wątroba

Foto: google

To może być przełom w leczeniu chorób wątroby. Naukowcom z Medical College of Wisconsin udało się wyhodować komórki wątroby z komórek skóry pobranych od pacjentów. Teraz nowa metoda terapii jest testowana na zwierzętach. Jeżeli okaże się skuteczna, w przyszłości wątrobę będzie można odtwarzać dzięki niewielkiemu kawałkowi skóry chorego.

Osiągnięcie opisywane w najnowszym numerze „Hepatology” jest dziełem zespołu prof. Stephena Duncana. – To ważny krok na drodze do terapii, która wyeliminuje potrzebę robienia przeszczepów wątroby – uważa prof. Duncan.

Naukowcy sięgnęli po najnowszą technikę produkcji komórek macierzystych. Przeprogramowali własne komórki skóry pacjentów. Takie komórki – tzw. indukowane pluripotentne komórki macierzyste (iPSC) – można uzyskać od dorosłego człowieka. Nie ma potrzeby wykorzystywania do tego ludzkich zarodków, dzięki czemu naukowcy mogą ominąć jeden z najważniejszych problemów – kontrowersje etyczne wokół eksperymentów z użyciem ludzkich zarodków.

[wyimek]200 różnych typów tkanek znajduje się w ciele człowieka[/wyimek]

Metodę produkcji takich komórek (wówczas tylko u myszy) opracował w 2006 roku Japończyk Shinya Yamanaka z Uniwersytetu Kioto. Jego zespół już rok później dokonał tego samego z komórkami ludzkimi. Niemal równocześnie udało się to Jamesowi Thomsonowi z Uniwersytetu Wisconsin. Właśnie z jego osiągnięć korzystali teraz naukowcy. Najpierw cofnęli w rozwoju dojrzałą komórkę skóry do fazy komórki macierzystej, a później nakłonili ją do ponownego rozwoju, ale już w stronę komórek wątroby – hepatocytów.

– Hepatocyty wyprodukowane z ludzkiej skóry mogą wypełniać wiele funkcji normalnych, zdrowych komórek wątroby – oświadczył prof. Duncan.

Wyhodowaną w laboratorium tkankę wstrzyknięto zwierzętom. – Po umieszczeniu nowych komórek w wątrobie myszy zostały one wbudowane w jej strukturę i zaczęły produkować charakterystyczne dla ludzkiej wątroby białka – opisuje doświadczenie amerykański naukowiec.

Jak podkreślają badacze, wątroba szczególnie dobrze nadaje się do takich zabiegów. Ma bowiem naturalną możliwość regeneracji. Użycie komórek iPSC ma zaś – oprócz usunięcia wątpliwości moralnych związanych z ich uzyskiwaniem – jeszcze jedną zaletę. Takie komórki pochodzą z własnego ciała pacjenta, nie ma zatem ryzyka odrzucenia wszczepionej tkanki, tak jak dzieje się to z organami pobieranymi od ludzkich dawców.

Naukowcy są przekonani, że hodowane w ten sposób hepatocyty będą sposobem na uniknięcie poważnej operacji dla pacjentów z uszkodzoną wątrobą. Uszkodzenie to może być spowodowane nadużywaniem leków i alkoholu, ale także skutkiem postępującej choroby nowotworowej, zatrucia czy infekcji wirusowej.

Kiedy ta metoda może trafić do użytku? Na razie specjaliści z Medical College of Wisconsin zajmują się tworzeniem komórek macierzystych ze skóry pacjentów cierpiących m.in. na cukrzycę i inne zaburzenia metabolizmu.

Na stworzenie metody leczenia chorób wątroby naukowcy dostali grant w wysokości miliona dolarów od amerykańskiego National Institutes of Health.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=p.koscielniak@rp.pl]p.koscielniak@rp.pl[/mail][/i]

Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi