Afryka Południowa: najstarsza woda świata

Basen solankowy ukryty trzy kilometry pod afrykańską ziemią przechowuje wodę o dziwnym składzie chemicznym, pochodzącą sprzed dwóch miliardów lat

Aktualizacja: 21.02.2011 18:41 Publikacja: 21.02.2011 18:07

Afryka Południowa: najstarsza woda świata

Foto: ROL

Głęboko pod złotonośnymi górami Witwatersrand w Afryce Południowej leży ukryty zbiornik z wodą o najdziwniejszym składzie chemicznym, jaki dotąd widziano. To efekt niezwykle długiej izolacji — twierdzą naukowcy na łamach „Chemical Geology”.

W silnie zasolonym podziemnym basenie odkryto spore stężenie gazu szlachetnego, neonu, który wraz z innymi rzadkimi substancjami tworzy nietypową mieszankę — odmienną od składu większości podziemnych zbiorników na naszej planecie.

- Jego skład chemiczny nie pasuje również do profilu wód oceanicznych ani do składu wód podziemnych położonych w wyższych partiach formacji Witwatersrand - mówi dr Barbara Sherwood Lollar z University of Toronto, która brała udział w badaniach. - Doszliśmy do wniosku, że głębiej położone wody są produktem długiej izolacji oraz wzajemnego oddziaływania wody i skały na przestrzeni niewiarygodnie długiego czasu.

Najciekawszą tajemnicę skrywał odkryty tam neon. Okazało się, że izotop tego pierwiastka odnaleziony w basenie został uwięziony w otaczającego go skale co najmniej dwa miliardy lat temu. Przez ten długi czas neon rozpuszczał się i gromadził w wodzie. W tym stanie dotrwał aż do naszych czasów.

- To mogło się zdarzyć tylko w warunkach kompletnego odcięcia od powierzchni Ziemi — komentuje dr Sherwood Lollar.

Co ciekawe, w jednej ze szczelin unikatowego zbiornika naukowcy odkryli jedne z najgłębiej żyjących mikroorganizmów. Ich funkcjonowanie, niezależne od światła słonecznego, opiera się na chemosyntezie, a więc energii pozyskiwanej ze składników chemicznych otaczających skał. Okazało się, że są one genetycznie podobne do ekstremofilów odnajdywanych w kominach hydrotermalnych, czyli gejzerach bijących z dna oceanicznego.

- Zakładamy, że są to te same organizmy, które przed miliardami lat skolonizowały głęboko położone skały — mówi dr Sherwood Lollar i dodaje, że ten dziwny ekosystem zmienia naszą wiedzę o tym, w jaki sposób mikroorganizmy zasiedlały głębokie warstwy skorupy ziemskiej.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego