Temperatury panujące w naszej części Europy w ostatnim tysiącleciu odtworzą badacze z uniwersytetów w Gdańsku, Poznaniu, Toruniu, Bernie w Szwajcarii oraz z Politechniki Śląskiej i Instytutu Botaniki PAN.
Projekt "Climate of Northern Poland During the Last 1000 Years – CLIMPOL" będzie realizowany na Mazurach i Suwalszczyźnie do 2015 roku. Kieruje nim dr Wojciech Tylmann z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego koszt (ze środków Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego) wyniesie 2 mln zł.
Metodologia tych badań jest następująca: z dna jezior pobierane są próbki, sekwencje osadów. Zawierają one szczątki organizmów. Niektóre z nich żyją tylko w określonych przedziałach temperatur. Na podstawie składu gatunkowego i ich liczebności w próbkach uczeni dokładnie określą, jaka panowała temperatura i jak zmieniała się z upływem czasu.
Odtworzenie temperatury jest głównym, ale nie jedynym celem program CLIMPOL. Przewiduje on także prowadzenie badań składu chemicznego osadów i zawartych w nich pyłków roślin (palinologia). Informacje te posłużą do ustalenia zmian w szacie roślinnej.
Badacze z Uniwersytetu w Bernie tą metodą badali osady jezior alpejskich. Ale uzyskane przez nich wyniki dotyczą specyficznego regionu Alp.