W chwili odkrycia w 2011 roku wiek skamieniałości oszacowano wstępnie na 113 tys. lat ("Rz" informowała o tym). Wiadomość o znalezisku zamieścił "Journal of Human Evolution".

Jednak po zbadaniu żuchwy i zębów najnowocześniejszymi metodami okazało się, że ich wiek jest zupełnie inny, liczą one od 525 000 do 397 000 lat a więc są najstarszymi praludzkimi kośćmi znalezionymi w regionie Bałkanów. Informację o nowym datowaniu podaje PLOS ONE.

Na podstawie wyglądu i cech anatomicznych szczątków z jaskini Mala Balanica naukowcy nie są w stanie określić wyglądu i trybu życia tego praczłowieka. W dużej żuchwie tkwiły stosunkowo nieduże zęby. Przyczepy mięśniowe nie wskazują na szczególnie silne mięśnie.

Naukowcy nie pokusili się o określenie miejsca tego osobnika na drZewie genealogicznym ludzkości, czy znajdował się na pograniczu między gatunkami Homo erectus i Homo neanderthalis.

Prof. Mirjana Roksandic nie wyklucza możliwości, że praczłowiek ten należał do prymitywnej populacji jaka egzystowała na Bałkanach w czasie, gdy w zachodniej części Europy powstawał już bardziej rozwinięty gatunek neandertalski.