Może to być Dalmanuta wspomniana w Ewangelii św. Marka. — powiedział dr Ken Dark z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii, który kierował zespołem badaczy. — Według opisu ewangelisty miejsce to było celem podróży łodzią, jaką Jezus odbył po cudownym rozmnożeniu chleba i ryb i nakarmieniu 4 tys. osób.
Na razie dr Dark nie znalazł dowodów na to, że to rzeczywiście miasto wymienione przez ewangelistę, ale badacze Biblii sugerują położenie Dalmanuty właśnie w tej okolicy.
Archeolog podkreśla również, że łódź, pochodząca sprzed 2 tys. lat, odkryta w 1986 roku, została znaleziona na obrzeżach miasta. Położone było bardzo blisko starożytnej Magdali (obecnie miasteczko Migdal) w okresie swej świetności prosperowało bardzo dobrze. „Szklane naczynia, jakie znaleźliśmy i amfory świadczą o bogactwie mieszkańców " - napisał dr Dark w najnowszym wydaniu magazynu „Palestine Exploration Quarterly ". „Wagi i kotwice kamienne oraz dostęp do plaż odpowiednich do wyciągania łodzi na brzeg świadczą o tym, mieszkańcy żyli z rybołówstwa."
Resztki architektury i ceramika wskazują że w mieście żyli obok siebie Żydzi i hellenistyczni wyznawcy wielu bogów. Artefakty znalezione przez archeologów (najstarsze z II w. p. n. e — najmłodsze z V w. n. e.) świadczą o tym, że miasto przetrwało do okresu bizantyjskiego.
Okazało się że wiele elementów architektonicznych pochodzących z tego miasta zdobi ogródki dzisiejszych mieszkańców okolic Migdal lub po prostu leży na ziemi. Potłuczone kolumny w niektórych przypadkach służyły za ogrodowe siedzenia. Były wśród nich także głowice kolumn w stylu korynckim, a także hellenistyczny ołtarz.