Precedensowy wyrok: lodowiec ważniejszy niż złoto

Argentyński Sąd Najwyższy orzekł, że to rząd odpowiada za należące do tego kraju lodowce i to jego rolą jest zapewnienie ich trwania. Dlatego ma wpłynąć na ograniczenie wydobycia z nich surowców naturalnych.

Publikacja: 12.06.2019 07:10

Precedensowy wyrok: lodowiec ważniejszy niż złoto

Foto: Stock Adobe

Do Argentyny należy 17 tys. lodowców. Dotychczas były niszczone przez firmy górnicze, które wydobywały z nich między innymi złoto i srebro.

Wydobycie kruszców tylko z jednej z nich - Veladero w San Juan, przynosi Argentynie jedną trzecią PKB.

Jedna z firm - kanadyjski Barrick Gold, właściciel kopalni Veladero, zaskarżyła do sądu przepisy, które nakazują ochronę lodowców. Chciała, by za obszary wydobycie odpowiadały władze lokalne, na które łatwiej byłoby wywierać wpływ.

Sąd Najwyższy uznał jednak, że za lodowce odpowiada rząd. I nakazał zamknięcie ponad 40 kopalń, w tym - Velavero. Zapowiedział też, że nie zostaną wydane nowe koncesje na wydobycie na obszarze lodowców.

Sąd orzekł, że prawo ludności do strategicznych zasobów wody ma wyższość nad innymi, a ochrona ekosystemów i bioróżnorodności powinna być systemowa.

Tym samym lodowce zostały uznane za źródło cennych wód gruntowych, z których korzysta okoliczna ludność, a działalność wydobywcza ma na nie jednoznacznie negatywny wpływ.

Jak oceniają eksperci, wyrok argentyńskiego sądu jest precedensem -  jak dotąd to najpoważniejszy na świecie wyrok dotyczący ekologii i może odbić się szerokim echem na świecie.

Przepisy nakazujące ochronę lodowców, forsowany przez ówczesną sekretarz stanu ds. środowiska Rominę Picolotti, argentyński parlament przyjął niemal jednogłośnie w 2008 roku. Zostały zawetowane przez prezydent Cristinę Fernández de Kirchner, ponieważ były niekorzystne dla sektora wydobywczego.

Nauka
Samica krokodyla złożyła jaja po 16 latach bez kontaktu z samcem
Nauka
Chiny rozpoczynają wiercenie jednego z najgłębszych odwiertów na świecie
Materiał Promocyjny
Studia podyplomowe na UWr odpowiedzią na wyzwania teraźniejszości
Nauka
Morze Czerwone: W Zatoce Akaba wymarł cały gatunek jeżowców
Nauka
Naukowiec z Florydy pobił rekord czasu spędzonego pod wodą