Dokonał tego zespół prof. Cathie Martin z John Innes Centre w Norwich. Jednak w związku z ograniczeniami obowiązującymi w Unii Europejskiej ich produkcja została ulokowana w Kanadzie.
Pierwsza partia 1200 litrów fioletowego soku jest już gotowa. Duża jej część trafi do laboratoriów, zostaną zbadane jego potencjał leczniczy oraz walory odżywcze.
Fioletowych pomidorów oraz soku z nich można używać jako składnika pokarmowego tak samo jak pomidorów czerwonych. Zawarte w nich antocyjany, nadające im niecodzienną barwę, zawarte są także w dużych ilościach w aronii, czarnej porzeczce, czarnej jagodzie, wiśni, czerwonej kapuście i żurawinie.
– Ani czarnych jagód, ani żurawin nie jada się dużo, natomiast pomidorów bez porównania więcej – wyjaśnia prof. Cathie Martin.
Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że fioletowe pomidory pomagają zwalczać raka. Myszy, którym wszczepiono komórki nowotworowe, karmione z dodatkiem ekstraktu z czerwonych pomidorów, żyły średnio 142 dni, karmione z dodatkiem ekstraktu z fioletowych pomidorów – 182 dni.