Dowodzi tego eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu McMaster w Hamilton w prowincji Ontario. Zespołem kierował dr Mark Tarnopolsky. Kanadyjscy badacze poinformowali o tym podczas dorocznego kongresu American Medical Society for Sports Medicine.
W eksperymencie wzięło udział 29 ochotników, kobiet i mężczyzn, w wieku od 20 do 84 lat. Podzielono ich na dwie grupy. Jedna grupa uprawiała ćwiczenia fizyczne przez co najmniej trzy godziny w tygodniu, przez trzy miesiące. Druga prowadziła „leniwy”, siedzący tryb życia.
Po tym okresie od wszystkich pobrano próbki dwóch górnych warstw skóry z pośladków, ponieważ skóra na tej części ciała najrzadziej wystawiana jest na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu starzeje się najwolniej — w przeciwieństwie do skóry twarzy, maksymalnie eksponowanej na słońce i dlatego starzejącej się najszybciej.
Następnie naukowcy porównali stan skóry („wiek”) grupy sportowej i siedzącej. Okazało się, że osoby w wieku ponad 40 lat, uprawiające ćwiczenia, miały skórę o 10, a nawet 20 lat młodszą niż u osób w tym samym wieku, ale zasiedziałych. W kilku przypadkach, skóra osób usportowionych okazała się dużo młodsza w porównaniu z ich rzeczywistym wiekiem.
Kanadyjscy naukowcy zbadali także grupę ochotników w wieku 65 lat, uprawiających sport oraz grupę „bezczynnych”. Ci pierwsi jeździli na rowerze trzy razy w tygodniu po 30 minut, przez trzy miesiące. Rezultat był podobny jak w przypadku pierwszego eksperymentu.