Powyższe słowa należą do prof. Wiesława Nowińskiego, polskiego naukowca, który poświecił swoje życie badaniu oraz leczeniu zaburzeń ludzkiego mózgu. Co ciekawe, prof. Wiesław Nowiński nie jest lekarzem. Jego przygoda z ludzkim mózgiem rozpoczęła się 30 lat temu, kiedy jako świeżo upieczony absolwent projektowania komputerowego, edukację w tym zakresie zdobył na Politechnice Warszawskiej, wpadł mu w ręce atlas medyczny. Nowiński zauważył, że istniejące zdjęcia przedstawiające ludzki umysł są z jednej strony słabej jakości, a z drugiej mocno niedokładne. Wtedy właśnie wpadł na pomysł stworzenia nowego cyfrowego i co najważniejsze trójwymiarowego atlasu, który będzie służył lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu chorób mózgu.
Dzisiaj, po kilkunastu latach pracy, z nazwiskiem naukowca powiązanych jest łącznie 34 atlasy ludzkiego mózgu zawierające w sumie ponad dwa tysiące zdjęć.
- Pracuję niemalże 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To moje przeznaczenie! W końcu urodziłem się 24.07 – wyjaśnia prof. Wiesław Nowiński, który obecnie mieszka w Singapurze i zarządza trzema firmami zajmującymi się nowoczesnymi technologiami medycznymi, a dwie kolejne są w trakcie tworzenia. - Dwa najważniejsze dary, które otrzymujemy, to nasz mózg i czas. Wykorzystajmy nasz czas, by zrozumieć mózg – mówi naukowiec, odpowiadając na pytanie o motywację.
Obecnie istnieje atlas każdej jego części, w zależności od przedmiotu zainteresowania np. system naczyniowy lub choroby, takie jak Parkinson, Alzheimer, czy udary, a użyte w nich zdjęcia wykorzystywane są do diagnozy, leczenia oraz szkolenia medycznego. Ich największym atutem jest ich jakość.
- Są znakomite zarówno pod względem teoretycznym jak i technicznym – mówi prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.